Steganaliz yaklaşımlarının karşılaştırılması
Comparison for steganalysis approaches
  1. Tez No: 233706
  2. Yazar: MUHAMMAD D. HASSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi beraberinde dijital ortamlarda bulunan verilerin güvenliğinin sağlamasını da beraberinde getirmektedir. Şifreleme ve steganografi teknikleri bu güvenliğin sağlanmasında kullanılan çözüm tekniklerini içermektedir. Bu tekniklerin sağlamlığı da analiz teknikleriyle test edilmektedir. Bu çalışmada, resim dosyaları ve ses dosyaları içerisinde saklanan gizli bilgiyi ortaya çıkarmak için kullanılan steganaliz metotları incelenmiş ve bu yöntemlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca, bu çalışmada steganaliz teknikleri, yazılımları ve yaklaşımları ile Ki-kare tekniği incelenmiş ve detaylı olarak açıklanmıştır. Resim tabanlı steganaliz yöntemi ile ses tabanlı steganaliz yöntemleri bu çalışmada detaylı incelenmiş ve bu ses ve resim tabanlı steganografi çözümlerin sağlamlığı bu çalışmada geliştirilen yazılımlar ile test edilmiştir. Bunun yanında, steganalizde kullanılan resim steganaliz için önerilen ve kullanılan yazılımlar ile bu yazılımların geliştirilmiş durumlarının gerçeklenmesi sonucunda elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yazılımların testleri için Ki-kare saldırısı kullanılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlarda resim tabanlı steganaliz kullanıldığında yedi resimde iyi sonuç elde edilmiştir. Fakat gürültülü resimlerde Ki-kare saldırısı yetersiz kalmıştır. Ses tabanlı steganalizde geliştirilen yöntemde ise çok başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Ancak, resim steganalizde olduğu gibi gürültülü seslerde de iyi sonuçlar elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Developing of technology today brings to ensure the security of data in the digital media with it. Coding and steganography techniques include the solution techniques which are used to ensure this security. The soundness of those techniques are also tested with the analysis techniques. In this study, stag-analysis methods, which are used to reveal the hidden data within the picture files and sound files, have been examined and the results, which are obtained from those methods, have been compared. In addition, steganalysis techniques, software and approaches and chi-square technique have examined and explained in detail in this study. Picture based steganalysis method and sound based steganalysis methods have been examined in detail in this study and the soundness of those picture and sound based steganography solutions has been tested via software which was developed in this study. In addition to this, the picture, which is used in the steganalysis, software, which is recommended and used for the steganalysis, and outcomes, which are obtained as a result of realization of the cases that are developed for this software, have been compared. Chi-square attacking has been used for the testing of software and the outcomes have been assessed. In the obtained outcomes, when the picture based steganalysis has been used, the good outcomes have been obtained in seven pictures. However, in the noisy pictures, Chi-square attack was insufficient. Very successful outcomes have been obtained in the method which was developed in the sound based steganalysis. However, as being in the picture steganalysis, no good outcomes have been obtained for the sounds which included the prediction in the noisy sounds.