Bazı özel uzaylar ve operatörler için değişmez alt uzay problemi
Invariant subspace problem for some spaces and classes of operators
- Tez No: 233726
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVRİYE TONYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışması iki ana amaca ulaşmıştır. Bunlardan biri, zayıf kompakt operatörlerin bir alt sınıfı olan L-zayıf kompakt ve M-zayıf kompakt operatörlerin kompaktlık özellikleri ile ilgili sonuçlar vermektir. Diğeri ise L-zayıf kompakt ve M-zayıf kompakt operatörlerinin özdeş olmayan kapalı değişmez alt uzaya sahip olduğu bazı durumları araştırmaktır. Ayrıca elde edilen bu sonuçlar yardımıyla bazı pozitif operatörlerin de özdeş olmayan kapalı değişmez alt uzaya sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has reached two main goals. The one of them is to give some results about the compactness property of L-weakly and M-weakly compact operators that are the subclasses of weak compact operators defined on Banach lattices. The other one is to investigate some circumtances that L-weakly compact and M-weakly compact operators having non-trivial closed invariant subspace. And finally, the obtained results have also helped us to show that some positive operators defined on Banach lattice have non-trivial closed invariant subspace.