Sonlu şekil değiştirebilen kısıtlı termoelastik cisimlerde dalga yayılması ve kayma bandı oluşumu
Wave propagation and shear band formation in finite deformable constrained thermoelastic solids
  1. Tez No: 233729
  2. Yazar: BAHADIR ALYAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN GÜLTOP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kısıtlı termoelastik ortamda zayıf şok dalgası yayılma hızları ve kayma bandı oluşumu incelenmiştir. Ele alınan ortam bazı deformasyon sınırlamaları bulunan sıkıştırılabilir ortamdır. Bu deformasyon sınırlamaları sıcaklığa bağlı uzama ve saf mekanik uzamazlık kısıtıdır. Zayıf şok dalgalarının hareket denklemi tekillik yüzeyleri teorisi kullanılarak elde edilmiştir. Kısıtlı termoelastik malzemelerin bünye denklemleri, kısıtlı ve kısıtsız kısımların toplamı olarak yazılmıştır. Zayıf şok dalga eşiği üzerindeki bazı değişkenlerin sıçrama ifadeleri, bu değişkenlerin Taylor serisi açılımı kullanılarak yazılmıştır. Termoelastik ortamda zayıf şok dalgası yayılma şartı Duhamel ? Neumann formunda bir şekil değiştirme fonksiyonu kullanılarak elde edilmiştir. Oluşturulan özdeğer probleminin çözümü zayıf şok dalgalarının yayılma hızlarını vermektedir. Zayıf şok dalgası yayılma hızları bazı özel deformasyon durumları için elde edilmiştir. Kayma bandı oluşumu ve kritik uzama oranları tek eksenli, iki eksenli ve üç eksenli çekme durumları için bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Linear weak shock wave propagation and the existence of shear bands are examined in finitely deformed constrained thermoelastic solids. We consider a compressible solid with certain type of internal constraints. The specific internal constraint cases of temperature dependent extensibility and the purely mechanical inextensibility are considered separately. The equation of motion of weak shock waves is recovered by using the theory of singular surfaces. The constitutive equations of constrained materials are written as the summation of constrained and unconstrained counterparts of the relevant quantities. The jumps of certain field variables across the shock wave front are obtained by using Taylor series expansions of them. The propagation condition of shock waves in a thermoelastic solid is obtained by using the strain-energy function corresponding to Duhamel-Neumann expression. The solution of resulting eigenvalue problem yield the propagation speeds of weak shock waves. The propagation speeds of weak shock waves are determined for particular state of deformations. Formation of shear bands and the magnitudes of critical stretches are obtained for the deformation states of uniaxial, biaxial extension and for uniform dilation.