XXI. yüzyıl mimarlığının olası yönü: Kabuk kurgularının teknoloji ve malzemeye bağlı değişiminin analizi
Possible side of XXI. century architecture: Change analysis of facade fiction regarding to technology and material
  1. Tez No: 233728
  2. Yazar: ÖZGE UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı: tarihsel süreç içerisinde özellikle 21.yy başında yapı kabuk kurgularının yapıya kazandırdığı prestij ve teknolojik gelişmeler ile beraber konstrüksiyon, malzeme bağlamında incelenmesidir. Yapılarda prestij sağlama, enerji verimliliğinin önem kazanması ile birlikte kullanıcı konforunun yükseltilmesinin yanında medyatik olma kaygılarını minimize edebilecek bir sistem olarak ?akıllı kabuk?, ?medyatik kabuk? tasarımları gündeme gelmiştir. Yaz ve kış iklim koşullarına göre en iyi performansı verebilen, içi ve dış ortam arasında denge kurma, medyatik olma görevini üstlenen ?akıllı kabuk? yaklaşımları, bina cephelerini çevreyle dost, ilgi çekici, dinamik birer elemana dönüştürmüştür. Böylece yapı kabuklarında tasarım sürecinden itibaren birçok alandaki teknolojik gelişmelerin yapı sektöründe kullanılarak, kabuk performansı arttırılmıştır. Sonuçta yapılan araştırmalar ve analiz edilen yapı örnekleri göz önünde bulundurularak, yapı kabuk sistemleri ile ilgili varılan genel sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to analyse the prestige and technological developments of buildings added by building envelope concept and also materials and construction of building facade fiction in the historical process specially at the early of 21. century. ?Intelligent facade? and ? media facade? designs have come to agenda as a system which may minimize the dismay of becoming mediatic as well as providing prestige at buildings and increasing the comfort of users with the rising concern of energy efficiency. ?Intelligent facade? approaches which realize the best perfromance in summer and winter conditions and strike the balance between inner and outer space and also take the duty of becoming media, strongly convert building facades to environmentally friendly. So, the performance of facade fiction has inclined with beginning from design process in building facade and by applying so many technological developments in construction sector. Therefore, in this thesis, the general consequences have been determined with regarding the realized researches and analysed building samples .