Türkiye'nin Alcea L. ve Althaea L. (Malvaceae) cinslerinin revizyonu
The revision of Alcea L. and Althaea L. (Malvaceae) genus in Turkey
  1. Tez No: 233735
  2. Yazar: MEHMET ERKAN UZUNHİSARCIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu revizyon çalışmasında elde edilen veriler doğrultusunda Alcea L. ve Althaea L. cinslerine ait taksonların morfolojik, palinolojik, anatomi, moleküler ve sitogenetik özellikleri ile tür tanıma anahtarları, tür tanımları ve coğrafik yayılışları sunulmuştur. Türkiye Florası'nda Alcea cinsi 18, Althaea cinsi ise 4 türle temsil edilmektedir. Alcea cinsine ait türlerden 17'si, Althaea cinsine ait türlerin tamamı toplanmıştır. Alcea cinsinden Türkiye için yeni bir kültür kaydı ve yeni bir melez tür tespit edilmiştir. Bütün türlere fitocoğrafik bölge önerilmiştir. Ayrıca Türkiye Florası'na göre endemik olarak belirtilen A. apterocarpa (Fenzl) Boiss., A. calvertii (Boiss.) Boiss., A. fasciculiflora Zohary türlerinin endemik olmadıkları tespit edilmiştir. Türkiye Bitkileri Kırmızı Kitabı'na göre DD olarak değerlendirilen A. fasciculiflora Zohary, A. flavovirens (Boiss. & Buhse) Iljin ve A. pisidica Hub.-Mor. türleri toplanmış ve yeni tehlike kategorileri önerilmiştir.RAPD ve SDS-PAGE verilerine göre türlerin farklılığı tespit edilmiş ve moleküler sonuçların morfolojik bulguları desteklediği sonucuna varılmıştır. Türlerin hem gövde hem de yaprak anatomilerinin temelde birbirine çok benzedikleri sonucuna varılmıştır. Alcea ve Althaea türlerine ait polenlerin morfolojik özellikleri oldukça benzemektedir.Türlerin polen tipleri pantoporat, polen şekilleri sferoidal ve ornemantasyonları ekinattır. Çalışılan 6 Alcea taksonundaki kromozom sayıları 2n=32, 34, 36 ve 40 dır.
Özet (Çeviri)
With the data obtained in this revision study, the morphological, palynological, anatomical, moleculer and cytogenetic features, determination keys, species descriptions and geographical distribution of Alcea and Althaea were presented.Alcea is represented with 18 species and Althaea with four species in the Flora of Turkey. 17 of Alcea and all of Althaea species were collected. One new cultivar record and one new hybrid species belonging to Alcea were determined for the Flora of Turkey. Phytogeographic region was advised for all the species. Although according to the Flora of Turkey A. apterocarpa (Fenzl) Boiss., A. calvertii (Boiss.) Boiss. and A. fasciculiflora Zohary were indicated as endemic, in this study it is found that they aren?t endemic. A. fasciculiflora Zohary, A. flavovirens (Boiss. & Buhse) Iljin ve A. pisidica Hub.-Mor. species evaluated as DD in Red Data Book of Turkish Plants were collected and new threat categories were proposed.The differences between species were evaluated by RAPD and SDS-PAGE methods. Moleculer results also support the morphological results.It is obviously seen that the stem and leaf anatomy of species were very similar to each other.Pollens of Alcea and Althaea show similar morphological characters. Pollen types of taxa pantoporate, shape of pollens spheroidal and ornamentation is echinate. The chromosome number of the six studied Alcea taxa are 2n=32, 34, 36 and 40.