Ahırda ve merada beslenen hayvanların sütlerinde aflatoksin M1 olumuşumunun karşılaştırılması
Comparison of aflatoxin M1 occurence in milks of animals fed in stables and pastures
  1. Tez No: 233768
  2. Yazar: ADEM ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET NAFİ ÇOKSÖYLER, YRD. DOÇ. DR. FİLİZ KARADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Aflatoksinler, esas olarak Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus türü funguslar tarafından üretilen mikotoksin grubudur. Bilinen 18 formu olmaklabirlikte tarımsal ürünlerde aflatoksin B1, B2, G1 ve G2 formları sütte aflatoksin M1 formu önemlidir. Sütte aflatoksin M1'in tek kaynağı yemle alınan aflatoksindir. Bu çalışmada iki farklı beslenme şeklinin AFM1 oluşumu üzerindeki etkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Materyal olarak Van ilinin farklı noktalarında merada beslenen hayvanlardan 31 adet; Ankara ilinde farklı ahırlarda kesif yemle beslenen hayvanlardan 30 adet olmak üzere toplam 61 adet çiğ süt örneği kullanılmıştır. Numuneden ?immuno-affinite? kolon yardımıyla toksin ekstrakte edilmiş, teşhis ve miktar tayini ise, flouresan dedektörlü HPLC ile yapılmıştır. Merada beslenen hayvanlardan alınan süt örneklerinin sadece 1 (% 3.22) tanesinde AFM1 tespit edilirken, ahırda kesif yemle beslenen hayvanlardan alınan süt örneklerinin 23'ünde (% 76.66) farklı düzeylerde AFM1 tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar iki grubu karşılaştırılması şeklinde istatistiki olarak değerlendirilmiş aradaki fark önemli bulunmuştur (p=0.002) ve merada beslemenin sütte aflatoksin M1 düzeyinde önemli ölçüde düşüş sağladığı ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
Aflatoxins are basicly, a group of mycotoxins produced by A.flavus and A.parasiticus types of fungi. There are 18 known forms of Aflatoxin. B1, B2, G1 and G2 forms in agricultural material, and M1 form in milk are important. The only source of Aflatoxin M1 (AFM1) in milk is Aflatoxin B1 that comes with the feed. This study aims to examine how two different animal husbandry types affect on AFM1 occurrence. 61 samples of raw milk were used on total; 31 samples gathered from animals eating from pasture on different locations in Van province and 30 samples gathered from animals fed with milk feed in different stables in Ankara province. Toxin is extracted from sample by using immunoaffinite- column, identification and quantity determination is made using fluorescence detector HPLC. AFM1 was detected in only 1 of the samples (3.22 %) gathered from pasture-fed animals, whereas it was detected in 23 samples (76.66 %) of milk gathered from animals fed with milk feed in stables. The results are evaluated through statistical comparison of the two groups, and the differentiation between them (p=0.0002) was considered as significant. These results demonstrate pasture-feeding reduces the level of AFM1 contamination in milk significantly.