Bilim ve teknoloji politikaları bağlamında Türkiye'de biyogüvenlik yasa tasarısının incelenmesi
A study on biosafety draft law in the context of science and technology policies in Turkey
  1. Tez No: 233815
  2. Yazar: EMİNE GÜLŞAH ÖZCANALP
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biotechnology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalısmada Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı'sı bilim ve teknoloji politikalarıyla iliskilendirilerek incelenmistir. Ülkemizin gelisme süreci çerçevesinde Türkiye'de bilim ve teknoloji politikalarının tarihsel süreci incelenmistir. Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı'sı olusturulurken izlenen çalısma planı ve tasarının dayandığı düzenlemeler belirlenmistir. Ulusal Biyogüvenlik Kanun Taslağı geçtiği asamalar ve maruz kaldığı elestiriler değerlendirilmistir. Ulusal Biyogüvenlik Kanun Taslağı sürecinin Türkiye'de bilim ve teknoloji politikalarının olusturulması süreci ile temelde benzerlikler tasıdığı fakat özellikle sivil toplum örgütlerinin yoğun baskısının sürece eklendiği görülmüstür. Tasarı hazırlanırken politika olusturma görev ve sorumluluğu yine kamu görevlilerine, devlete verilmistir. Tasarı ilk kez Sekizinci Bes Yıllık Kalkınma Planı Biyoteknoloji ve Biyogüvenlik Özel ?htisas Komisyon Raporunda planlanmıstır. Tasarı hakkında GDO'ya Hayır Platformunun eylemleriyle tepkili bir kamuoyu olusturulmustur. Tasarı hakkındaki elestiriler devam etmektedir. 2004 yılında baslatılan çalısmalar sonucunda taslak ortaya çıkarılmıs fakat henüz yürürlüğe girmemistir. ANAHTAR KEL?MELER: Biyogüvenlik , Biyoteknoloji, Bilim-Teknoloji Politikaları, Gelisme, Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı.
Özet (Çeviri)
In this study, National Biosafety Draft Law has been examined in relation with science and technology policies. Hictorical prosess of science and technology policies in Turkey has been examined in the perspective of the development process of our country. While National Biosafety Draft Law was being making the working plan which was followed and the regulations which is stood were determined. The phases which took place and the criticism which it was faced has been evaluated. It has been observed that the process of National Biosafety Draft Law has similarities in basic with the process of making science and technology policies in Turkey but especially the heavy pressure of civil society organizations is added to the process. While The Draft Law was being prepared the duty and responsibilty of making policy was given to civil servants, to the government again. The Draft Law was planned for the first time in Biotechnology and Biosecurity Special Specialization Report in the Five Year Development Plan. An effective public-opinion has been generated with the actions of No GDO Platform. The criticism about The Draft Law has been continuing The Draft Law has been come into being at the end of the work which was started in 2004 but it hasn?t become valid yet. KEY WORDS: Biosafety, Biotechnology, Science-Technology Policies, Development, National Biosafety Draft Law.