Gelecekteki sağlık teknolojisi eğilimlerinin sağlık ekosistemine etkilerinin politika ve yönetişim açısından değerlendirilmesi: Türkiye örneği
Evaluation of the effects of future health technology trends on the health ecosystem in terms of policy and governance: The case of Turkey
- Tez No: 835713
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Amaç: Teknoloji alanında yaşanan önemli gelişmeler, değişim ve dönüşümden hızlı şekilde etkilenen ve dinamik bir yapıya sahip olan sağlık sektörünü de etkilemektedir. Sağlık sektörünün geleceğini, sağlıkta çığır açan yenilikler meydana getiren ileri düzey sağlık teknolojileri, küresel boyutta sağlık alanında yaşanan zorluklar ve sağlık sistemlerini oluşturan politika ve yönetişim unsurlarının şekillendireceği düşünülmektedir. Bu bağlamda çalışmada Türkiye'nin sağlık politikaları ve sağlık sistemini, geleceğin sağlık teknolojisi ekosistemine uygun olacak biçimde yeniden düzenleme ve tasarlamaya yönelik politika önerilerinin sunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, görüşme yöntemi ve amaçlı örnekleme yöntemlerinin kullanıldığı nitel bir çalışma olarak hazırlanmıştır. Çalışmada geleceğin sağlık teknolojileri, sağlık politikası ve yönetişimi çerçevesinde hazırlanan sorularla; Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Üniversite kurumlarında; sağlık politikası, sağlık yönetişimi ve sağlık teknolojileri alanlarından görev yapan üst düzey yönetici, bürokrat ve akademisyenlerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucu elde edilen 63 sayfalık veriye MAXQDA programı ile içerik analizi yapılmıştır. Bulgular: Gelecekteki sağlık teknolojisi eğilimlerinin sağlık alanında; erişim ve hizmet sunumuna olumlu, düzenleme/mevzuat, insan gücü, etik ve hakkaniyet, siber güvenlik ve biyo güvenlik, dijital okuryazarlık ve maliyetler/harcamalara olumsuz, finansman, yerel, yerli ve milli üretim ve artan ve değişen ihtiyaç, istek talep ve beklentilere ise ağırlıklı etkisinin olmayacağı tespit edilmiştir. Sonuç: Türkiye'nin sağlık sisteminin, teknoloji eğilimlerinin ortaya çıkaracağı yeni sağlık ekosistemine uyumlu hale getirilebilmesi için çalışılması gereken konuların; teknolojilerin güncel takibinin yapılması, dijital okuryazarlığın artırılması, yerli üretim yapılması, teknolojilerin ekonomik değerlendirmelerinin yapılması, sağlık teknolojisi değerlendirme uygulamalarının artırılması, hukuki düzenlemelerin yapılması, mühendislik alanıyla iş birliklerinin yapılması, sağlık kurumlarının alt yapılarının teknolojilere uygun olarak düzenlenmesi ve teknolojilere erişimde eşitliğin sağlanmasına yönelik çalışmaların yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Important developments in the field of technology also affect the health sector, which is rapidly affected by change and transformation and has a dynamic structure. It is thought that the future of the health sector will be shaped by advanced health technologies that bring about groundbreaking innovations in health, the difficulties experienced in the field of health on a global scale, and the policy and governance elements that make up health systems. In this context, in this study, it is aimed to present policy recommendations for reorganizing and redesigning Turkey's health policies and health system in accordance with the health technology ecosystem of the future. Materials and Methods: The study was prepared as a qualitative study in which interview method and purposive sampling methods were used. In the study, with questions prepared within the framework of future health technologies, health policy and governance; Presidency, Ministry of Health, YÖK and University institutions; Interviews were held with senior managers, bureaucrats and academics working in the fields of health policy, health governance and health technologies. Content analysis was performed with the MAXQDA program on the 63-page data obtained as a result of the interviews. Results: Future health technology trends in the field of health; we detected positive to access and service delivery, negative to gulation/legislation, manpower, ethics and equity, cyber security and biosecurity, digital literacy and costs/expenditures and no weighted effect to financing, domestic, domestic and national production and increasing and changing needs, demands and expectations. Conclusion: The issues that need to be studied in order to adapt Turkey's health system to the new health ecosystem that technology trends will reveal; keeping up-todate on technologies, increasing digital literacy, making domestic production, making economic evaluations of technologies, increasing health technology evaluation practices, making legal arrangements, collaborating with the field of engineering, arranging the infrastructure of health institutions in accordance with technologies and equality in access to technologies. It was concluded that efforts should be made to ensure.