İki doğrusal regresyon modelinin karşılaştırılmasında eşanlı güven bantları
Simultaneous confidence bands for the comparison of two linear regression models
  1. Tez No: 233822
  2. Yazar: LEYLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLİM EKNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, iki doğrusal regresyon modelinin karşılaştırılması için eşanlı güven bantları üzerine çalışılmıştır. İki doğrusal regresyon modelinin karşılaştırılmasında genellikle kısmi F testi kullanılır. Bağımsız değişkenlerin tüm aralığında oluşturulan iki yanlı eşanlı güven bandı gerçekte kısmi F testi ile doğal ilişkilidir ve hipotezin kendisini test etmekten daha bilgi vericidir. Regresyon modelleri çoğunlukla bağımsız değişkenlerin sınırlı bölgeleriyle ilgilendiklerinden, güven bandının bu sınırlı bölge dışında kalan kısmı 1-? güven düzeyini sağlamak amacıyla ve kaynakların boşa kullanımı nedeniyle kullanışsızdır. Bağımsız değişkenlerin sınırlı bölgede kullanılmasıyla daha dar ve daha verimli güven bantları elde edilir. Burada bayan ve erkeklerin yaş ve yüksek kan basıncı verileri kullanılarak iki yanlı ve tek yanlı eşanlı güven bantları oluşturulup gruplar karşılaştırılmış, aynı yöntem iki bağımsız değişkenli modeller için de uygulanarak eşanlı güven bandının kısmi F testinden üstünlüğü vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been studied on simultaneous confidence bands for the comparison of two linear regression models. Generally the partial F test is being used as an approach to comparison of two linear regression models. Two- sided simultaneous confidence band which is over the entire range of all the covariates has been in fact a naturally associated with partial F test and is more informative than the test of hypotesis itself. As regression models are of most often interest over a restricted region of the covariates, the part of the confidence bant outside this restricted region is therefore useless in order to ensure 1-? confidence level and owing to wasteful of resources. With usage of the covariates over a restricted region, narrower confidence band and hence more efficient confidence band is obtained. In this work, by using ages and high blood pressure of men and women, firstly two-sided and one-side simultaneous confidence band were constructed and then groups of men and women were compared. Furthermore, it had been emphasized that simultaneous confidence band applied in this work was superior to the partial F test by applying for two covariate models.