Havalimanında çalışan personelin gıda güvencesi ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of food security and nutrition status of personnel working at the airport
- Tez No: 755673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BEGÜM KALYONCU ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Amaç: Havalimanlarında yiyecek ve içecek hizmetleri veren kuruluşların gümrüksüz alanda faaliyet göstermelerinden kaynaklı ücretlendirme politikaları döviz cinsinden olması ve havalimanlarının şehre uzak olmasından dolayı çalışanların yiyecek içecek alışverişini yapma konusunda sıkıntı çekebilecekleri öngörülmektedir. Bu sebeple bu çalışmada Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı çalışanlarının beslenme durumları ile gıda güvencesi durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, havalimanı çalışanlarının beslenme davranışlarını ve bilgilerini obezite geliştirme riski bağlamında değerlendirmeyi amaçlamıştır. Materyal Metod: Yüz yüze yapılan ve kesitsel nitelikteki araştırmada İstanbul ve Atatürk hava limanlarındaki çalışan üzerinde yapılmıştır. 381 kişiye anket uygulanmıştır. Kesitsel nitelikte bir çalışma yapılmıştır. Normal dağılıma uygunluk için Shapiro-Wilk ve Kolmogorov testleri ile değerlendirilmiştir. Kategorik Fin gruplara göre karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanılmış olup; oranların çoklu karşılaştırmaları Bonferroni düzeltmeli Z testi ile incelenmiştir. Normal dağılım göstermeyen verilerin ikili gruplara göre karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, normal dağılıma sahip verilerin karşılaştırılmasında bağımsız iki örneklemli t testi kullanılmıştır. Üç ve daha fazla kişilik gruplara göre normal dağılım göstermeyen verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi, çoklu karşılaştırmalar ise Dunn testi ile analiz edilmiştir. Normal dağılmayan veriler arasındaki ilişkiyi analiz etmek için Spearman's rho korelasyon katsayısı kullanılırken; puanlar arasındaki ilişkiyi analiz etmek için kısmi korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Gıda güvencesi puanını etkileyen bağımsız değişkenleri analiz etmek için doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Orta veya şiddetli gıda güvensizliğini etkileyen risk faktörlerini incelemek için ikili lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is foreseen that employees may have difficulties in shopping for food and beverage, due to the fact that the remuneration policies of the establishments providing food and beverage services at the airports operate in the duty-free area, are in foreign currency and the airports are far from the city. For this reason, in this study, it is aimed to determine the relationship between the nutritional status of Atatürk Airport and Istanbul Airport employees and their food security status. The study aimed to evaluate the nutritional behaviors and knowledge of airport employees in the context of the risk of developing obesity. Material Method: The face-to-face and cross-sectional study was conducted on employees at Istanbul and Atatürk airports. A questionnaire was applied to 381 people. A cross-sectional study was conducted. The conformity to the normal distribution was evaluated with the Shapiro-Wilk and Kolmogorov tests. Chi-square test was used in the comparison of categorical Fin groups; Multiple comparisons of ratios were examined with the Bonferroni-corrected Z test. The Mann-Whitney U test was used to compare non-normally distributed data according to paired groups, and the independent two-sample t-test was used to compare data with normal distribution. The Kruskal Wallis test was used to compare the data that did not show normal distribution according to groups of three or more people, and multiple comparisons were analyzed with the Dunn test. While using Spearman's rho correlation coefficient to analyze the relationship between data that is not normally distributed; The partial correlation coefficient was used to analyze the relationship between the scores. Linear regression analysis was used to analyze the independent variables affecting the food security score. Binary logistic regression analysis was used to examine risk factors affecting moderate or severe food insecurity.