Sosyo-ekonomik kalkınmada fiziki, beşeri ve sosyal sermaye: Vakıflar Genel Müdürlüğü örneği
The physical, human and social capital in socio-economic development: A case study of General Directorate of Pious Foundations
  1. Tez No: 233829
  2. Yazar: HABİB KARAÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
1960'lı yıllara kadar sermaye, üretime katılan makine ve teçhizat gibi fiziksel değerleri nitelemekte iken, beşeri ve sosyal sermayenin de iktisat literatüründe yerini almasıyla sermaye kavramının yeniden tanımlanması gereği ortaya çıkmıştır. Klasik iktisat öğretisinde fiziksel boyutuyla değerlendirilen sermaye, bugün üretime pozitif katkısı olan her türlü maddi ve maddi olmayan iktisadi değerler ile birlikte nitelendirilmektedir. Bu bağlamda ekonomik kalkınma, fiziksel sermayenin yanı sıra insanın gelişiminin, ilişkilerinin ve yaşam kalitesinin, bireyin yaşadığı kurumsal yapıyı oluşturan sosyal ve beşeri tüm dinamik faktörlerin etkileşimi altında belirlenmeye başlamıştır.Gelişen sermaye kavramı ile birlikte kalkınma politikaları da değişmeye başlamış, gelişmekte olan ülkelerde bu politikaların yürütülmesinin zorluğu nedeniyle merkezi yönetimin ve merkezi yönetim altındaki kamu kurum ve kuruluşların sermaye türlerini güçlendirmesindeki rolü de ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı sosyo-ekonomik kalkınmada Vakıflar Genel Müdürlüğü'nü fiziki, beşeri ve sosyal sermaye yatırımları açısından değerlendirmek ve sunulan hizmetlerin etkilerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Until the 1960?s term ?capital? has qualified the physical values as machine and equipment, it has been needed to be redefined with the introduction of social capital to the economics literature together with the human capital. Today, the capital, which is assessed in terms of its physical dimension in classical economics discipline, is characterized with the economics values both with or without material assets having positive contribution to the production. In this context, the economic development is started to be designated under the interaction of human development, relationship, living standarts, and under the social and human all dynamic factors, forming the corporate frame in which the human being live as well as the physical capital.Together with the developing notion of capital, the development policies were also started to be changed and as a result of the difficulty in the application of these policies in developing countries, the role of central authority and the public body under this authority, on the strentghening of capital types was arosen. The aim of this study is to evaluate the General Directorate of Pious Foundations in terms of the physical, human and social investments and to indicate the effects of its services.