Bifidobacterium cinsi bakterilerin bazı probiyotik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some probiotic properties of bifidobacterium genus bacteria
- Tez No: 233845
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ASLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, anne sütü ve anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkısından mupirosin ilave edilerek değiştirilen BSM katı besiyeri kullanılarak 59 adet bifidobakteri izole edilmiştir. İzolatlar fruktoz?6-fosfat fosfoketolaz enzimi ile cins düzeyinde tanımlanmış ve 31 adet bifidobakteri belirlenmiştir. İdentifikasyon sonuçları B. breve (15 suş)' nin predominant olduğu göstermiştir. Tüm suşların asit direnci, safra toleransı, ekzopolisakkarit üretimi, antimikrobiyal aktiviteleri ve hemaglütinasyon kabiliyetleri gibi probiyotik kullanım açısından önemli olan bazı özellikleri araştırılmıştır. Suşların asit direnci, safra toleransı ve EPS üretimi spektrofotometrik olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fifty nine (59) strains of bifidobacteria isolated from breast milk and breastfed infants feces were isolated using BSM agar modified by the addition of mupirocin (200 u/L). The isolates were identified in the genus level by the detection of fructose-6-phosphate phosphoketolase enzyme activity. Thus thirty one (31) Bifidobacterium spp were determined. Identidication results showed that B. breve was the predominant species (15 strains). In this study, some important properties in terms of probiotic use such as resistance to acid, tolerance to bile, exopolysaccharide production, antimicrobial activities, and hemagglutination abilities of all strains has been examined. Resistance to acid, tolerance to bile and EPS production of all strains were determined by spectrophometrically.