Alümina takviyeli alüminyum esaslı kompozitlerin frezelenmesinde kesme parametrelerinin işleme performansına etkisi
Influence of cutting parameters on the machining performance of alumina particle reinforced aluminum matrix composites in milling
- Tez No: 233846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜBEYLİ, DOÇ. DR. ÖMER KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, hacimce %15 Al2O3 parçacık takviyeli Al6Zn2Mg2Cu alüminyum esaslı kompozit; sıvı faz sinterleme yöntemi ile üretilmiştir. Üretimden sonra tavlanmış ve mekanik özellikleri test edilmiştir. Daha sonra, yüzey frezeleme yöntemi ile işleme sırasında oluşan kesme kuvvetleri, yüzey pürüzlülüğü ve yığma kenar yüksekliği ölçülmüştür. Yüzey frezeleme işlemlerinde üç farklı kesici takım (kaplamasız WC, TiN kaplamalı WC, TiCN kaplamalı Al2O3), üç farklı kesme hızı (90, 120, 150 m/dak), üç farklı ilerleme hızı (0,08, 0,12, 0,16 mm/diş) ve sabit kesme derinliği (1 mm) kullanılmıştır. Sonuç olarak; kesme kuvvetleri, yüzey pürüzlülüğü ve yığma kenar oluşumu açısından ilerleme hızının kesme hızından daha etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, ilerleme hızının artmasıyla kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğünün arttığı, yığma kenar yüksekliğinin azaldığı görülmüştür. Ayrıca, bu işleme koşullarında en iyi başarım kaplamasız WC takım ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 15 vol.% Al2O3 particle reinforced Al6Zn2Mn2Cu aluminum metal matrix composite was manufactured with liquid phase sintering technique. After production, it was annealed and mechanical properties were tested. Later, the formation of cutting forces, surface roughness and built-up edge height during machining with face milling technique, was measured. Three different cutting tools (uncoated WC, TiN coated WC, TiCN coated Al2O3), three different cutting speeds (90, 120, 150 m/min), three different feed rates (0,08, 0,12, 0,16 mm/z) and constant depth of cut (1 mm) were used in face milling operations. In conclusion; it was seen that, feed rate was more effective than cutting speed in terms of cutting forces, surface roughness and built-up edge formation. It was concluded that as feed rate increases, cuttings forces and surface roughness increase, built-up edge height decreases. Furthermore, in these machining conditions best performance obtained with uncoated WC tool.