Dirichlet serileri
Dirichlet series
  1. Tez No: 233854
  2. Yazar: PELİN POŞPOŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, önce aritmetik fonksiyonlar tanıtılarak Dirichlet serileri için kullanacağımız bazı özel aritmetik fonksiyonların özellikleri sunulmuştur. Sonra Dirichlet serilerinin temel özellikleri, reel ve kompleks değişken durumları için sunularak Ramanujan tarafından elde edilen bir özdeşlik kısmen genelleştirilmeye çalışılmıştır. Bu yöndeki başarılı ve başarısız girişimlerimiz son bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, arithmetical functions are firstly introduced and the properties of some arithmetical functions which we use for Dirichlet series are presented. Fundamental properties of Dirichlet series with real and complex coefficients are given and then we try to obtain a slight generalization of an identity given by Ramanujan. In the last section we argue our successful and unsuccessful attempts for this generalization.