Endüstriyel işletmelerde enerjinin izlenmesi
Observation of electric energy at industrial plants
- Tez No: 233865
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde endüstriyel işletmelerdeki enerji dağıtım sistemini kontrol etmek amacıyla enerji izleme ve kayıt sistemi gerçekleştirilmiştir. Otomasyon sistemi PLC ve SCADA tabanlıdır. Şebekeye bağlanan güç analizörü ile sistemdeki akım, gerilim, güç, frekans, cos? ve harmonik değerleri bilgisayardan anlık izlenerek bir dakikalık periyotlarla veri tabanına kaydedilmiştir. Veri tabanına kaydedilen değerler geriye dönük raporlanabilmekte, Excel formatında kaydedilebilmekte, yazıcıdan çıktı alınabilmekte ve Matlab programında grafiksel olarak gösterilebilmektedir. Gerçekleştirilen sistemin en büyük özelliği bir işletmeye bağlı kalınmaksızın yazılım ve donanımda küçük değişiklikler yaparak farklı işletmelere uygulanabilmesidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, energy observation and archive system have been realized to control of energy distribution system in an industrial plant. The system is based on PLC and SCADA. The current, the voltage, the power the frequency and the harmonics can be observed on computer screen using the power analyzer connected the system. Data taken from the energy analyzer are continuously saved according to one minute time intervals into database. In addition, the data recorded into database can be reported, explained, saved as Excel format, printed as hard copy and illustrated on PC as graphically. The most important specification of this implemented observation system can be applied to different plants by doing small modifications in the both hardware and software.