Çok amaçlı hücresel imalat tasarımı ve hidromek silindir üretim tesisinde bir uygulama
Design of multi objective cellular manufacturing and an application at hidromek cylinder manufacturing facility
- Tez No: 233878
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hücresel imalat tasarımı, belirgin parça ailelerinin işlem gördüğü sistemlerde kullanımı yaygınlaşan bir tekniktir. Bu çalışmada, çalışmanın yapısına ve amaçlarına uygun olarak çok amaçlı bir matematiksel model geliştirilmiştir. Probleme özel olarak modele ?iki makineye tek operatör? atanmasını sağlayan yeni bir kısıt eklenmiştir. Kurulan model çok amaçlı olduğundan, çok amaçlı karar verme tekniklerinden, yaygın olarak kullanılan Hedef Programlama tekniği incelenmiş ve çözümün Hedef Programlama ile yapılmasına karar verilmiştir. Çalışmada sistemin genel analizi yapılıp, problemin çözümünde kullanılacak yöntem belirlendikten sonra modelin çözümünden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. İki faklı amaç için iki farklı çözüm elde edilmiş ve her bir çözüm karşılaştırılmıştır. Performans ölçütlerine göre, uygun alternatif seçilmiş ve kazanımları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cellular Manufacturing Design is spreaded as a theory and accepted especially in the family part prıcessing systems. In this study, Multi Objective Mathematical Model which adequates for purposes of the study, improved. Specially for this problem, a new constraint added for providing ?one opereator to two machines?. Because of multi objective model, Goal Programming techniques are searched and decided solving the our model. In this study after system analysis, the results are obtained. Two different solutions obtained for two different objective and the results are compared. By the performance criterias, acceptable alternative are selected and discucced thats benefits.