Hava yolu ekip çizelgeleme problemi için bir sütun oluşturma yaklaşımı ve uygulaması
A column generation algorithm and an application for airline crew scheduling problem
- Tez No: 233882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ekip çizelgeleme problemi, hava yolu planlamasında karşılaşılan zor ve kapsamlı problemlerden biridir. Personel maliyetleri havayolu şirketinin kontrol edebileceği en büyük gider olduğundan ekipleri uçuş seferlerine etkin olarak atamak havayolu planlamasında oldukça büyük bir önem taşır. Ekip çizelgeleme probleminde, her uçuş seferinin en az bir ekip eşleştirmesi tarafından kapsandığı minimum maliyetli eşleştirmeler kümesi bulunmaya çalışılır. Ancak tüm olası ekip eşleştirmelerini oluşturmak oldukça zordur ve optimal çözümde yer almayacak çok sayıda eşleştirmenin de gereksiz yere oluşturulması anlamına gelir. Bu çalışmada, ekip çizelgeleme probleminin çözümünde literatürde sıkça kullanılan, değişkenlerin dinamik olarak üretildiği bir sütun oluşturma algoritması kullanılmıştır. Ana problem küme kaplama problemi, alt problem ise en kısa yol problemi olarak formüle edilmiştir. Uygun bir çözüm vermeye yetecek sayıda başlangıç eşleştirmesi oluşturulmuş, ana problem ve alt problem iteratif olarak çözülmüştür. Ana problemin çözümünden elde edilen uçuş seferlerine ilişkin dual değerler alt problemin amaç fonksiyonunda kullanılmıştır. Algoritma özel bir havayolu şirketinden alınan verilere uygulanmış ve optimal ekip çizelgeleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Crew scheduling problem is one of the hard and comprehensive problems faced with in airline planning. Since personel costs is the biggest expenditure that an airline could control, assigning crews to flight legs effectively is crucial in airline planning. In crew scheduling problem, the goal is to find the minimum costly set of pairings in that each flight leg is covered at least by one crew pairing. But generating all possible crew pairings is fairly difficult and it also means that a lot of pairings which will not take place in the optimal solution, may be generated unnecessarily. In this study, a column generation approach that is commonly used in crew scheduling literature in which variables are dynamically generated is used for airline crew scheduling problem. The master problem is formulated as a set covering problem while the subproblem is formulated as a shortest path problem. Initial pairings, which are enough to give a feasible solution, are produced and the master and sub-problems are solved iteratively. Dual values related to flight legs obtained from the solution of the master problem is used in the objective function of the sub-problem. The algortihm is applied to a private airline company?s crew scheduling problem using real datas and optimal crew schedules are obtained.