Aromatik nitro bileşiklerinin indirgenmesiyle hazırlanan aminlerden yeni Schiff bazlarının ve metal komplekslerinin sentezi, potansiyometrik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of new Schiff bases and their metal complexes from amines prepared with reduction of aromatic nitro compounds, investigation of potentiometric properties
- Tez No: 233896
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN GÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada, 5-(2-nitrofenil) furfural ile 5-nitrotiyofen 2-aldehit'in o-aminofenol, 2-amino-4-klorfenol ve 2-amino-p-kresol ile etkileştirilmesi sonucu altı nitro Schiff bazı sentezlendi. Bu Schiff bazlarının nitro grupları Na2S2O4 ile indirgendi. Elde edilen amino bileşiklerinin 2-hidroksi-1-naftaldehit ile tepkimesinden sonra altı adet yeni asimetrik diimin bileşiği ve bunların Ni(II) kompleksleri sentezlendi. Ligant ve kompleksle¬rin yapıları element analizi, spektroskopik yöntemler, TGA, man¬yetik duyarlılık ve iletkenlik ölçümleri ile aydınlatıldı. İkisi hariç, tüm kom¬plekslerin dimerik yapıda olduğu görüldü. Tüm kompleksler için kare düzlem geometri önerildi.Elde edilen Schiff bazlarının ve diimin bileşiklerinin protonlanma sabitleri ile Ni(II) komplekslerinin kararlılık sabitleri 1:1 etanol-su ortamında 25 ± 0,1 0C'ta potansiyometrik olarak belirlendi. Protonlanma ve kararlılık sabitlerine sübstitüentlerin etkileri tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In the present study, six nitro Schiff bases were synthesized from the reaction of 5-(2-nitrophenyl) furfural and 5-nitrothiophene-2-aldehyde with o-aminophenol, 2-amino-5-klorophenol and 2-amino-p-cresol. The nitro groups these Schiff bases were reduced with Na2S2O4. After the amino compounds obtained were reacted with 2-hydroxy-1-napthaldeyde, six new asymmetric diimine compounds and their Ni(II) complexes were synthesized. The structures of the ligands and the complexes were characterized by elemental analysis, spectroscopic methods, TGA, magnetic susceptibility and conductivity measurements. All of complexes, except two, were found to have dimeric structure. Square planer geometry for all the complexes were suggested.Protonation constants of the Schiff bases and diimine ligands and stability constants of the complexes have been determined potentiometrically in 1:1 ethanol-water medium at 25 ± 0,1 0C. Effects of substituents on the protonation and stability constants were discussed.