Sürü iha görüntülerinin birleştirilmesinde paralel optimizasyon algoritmalrı
Parallel optimization algorithms in combining swarm uav images
- Tez No: 983579
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KESEMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
Özet
Savunma sanayiinde ve sivil uygulamalarda İnsansız Hava Araçlarının (İHA) kullanımı, özellikle sürü İHA sistemlerinin gelişimi ile birlikte, görüntü mozaikleme ihtiyacını artırmıştır. Çalışmada, görüntülerin örtüşen bölgelerindeki benzerlik seviyesini ölçmek için Ortalama Kare Hata (MSE) ve Normalize Çapraz Korelasyon (NCC) amaç fonksiyonları olarak kullanılmıştır. Tezin ana katkısı, çoklu görüntülerin eşzamanlı birleştirilmesi problemine yöneliktir. Bu problem, her görüntü çifti için ayrı ve bağımsız bir arama uzayı gerektiren çoklu amaç (multi-objective) karakteristiği gösterir. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, klasik algoritmaların çok sürülü versiyonları olan Çok Kovanlı Yapay Arı Koloni (MH-ABC) ve Çok Kavimli Yapay Çekirge Sürü (MT-ALSO) algoritmaları önerilmiş ve geliştirilmiştir. Önerilen çok sürülü algoritmalar, bir drone ile çekilmiş 9 adet gerçek ayçiçeği tarlası görüntüsünden oluşan karmaşık bir probleme uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, MH-ABC ve MT-ALSO algoritmalarının, çoklu ve paralel arama uzaylarına sahip bu tür karmaşık görüntü birleştirme problemlerini çözmede uygulanabilir ve etkili olduğunu kanıtlamış, parçalı görüntüleri başarıyla bir araya getirerek bütünleşik bir mozaik oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) in the defense industry and civilian applications, particularly with the development of swarm UAV systems, has increased the need for image mosaicing. In this study, Mean Square Error (MSE) and Normalized Cross Correlation (NCC) were used as objective functions to measure the level of similarity in overlapping regions of images. The main contribution of the thesis addresses the problem of simultaneous fusion of multiple images. This problem exhibits the multi-objective characteristic of requiring a separate and independent search space for each image pair. To overcome this challenge, the Multi-Hive Artificial Bee Colony (MH-ABC) and Multi-Cavity Artificial Locust Swarm (MT-ALSO) algorithms, which are multi-swarm versions of classical algorithms, were proposed and developed. The proposed multi-swarm algorithms were applied to a complex problem consisting of nine real sunflower field images captured by a drone. The findings prove that MH-ABC and MT-ALSO algorithms are applicable and effective in solving such complex image fusion problems with multiple and parallel search spaces, and successfully combine the fragmented images to form an integrated mosaic.