Otomobillerde kullanılan izolasyon malzemelerinin emme katsayılarının ölçülmesi ve uygun malzeme kalınlığının belirlenmesi
Measurement of sound absorption coefficients on the automotive isolation materials and determining the optimum material thickness
- Tez No: 233917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Engineering Sciences, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gürültü faktörü günümüz müşterisinin marka tercihinde çok önemli bir yertutmaktadır. Tüm otomotiv ana ve yan sanayi üreticileri bunun farkına varıpyatırımlarını bu yönde geliştirmektedirler. Günümüzün değişen ihtiyaçları veotomotiv firmaları arasındaki süregelen rekabet izolatörlerinde sürekli olarakgelişim içerisinde olmasını gerektirmektedir.İzolatörlerin ses emme katsayılarını belirlemek için değişik yöntemlerkullanmak mümkündür. Bu çalışmada; otomobilin belirli bir bölgesindekullanılmak üzere aynı kalınlık farklı yapısal özelliklerdeki beş adet izolatörün?Empedans Tüpü? kullanılarak ses emme katsayıları tespit edilmiştir. Bununlabirlikte kalınlığın ses emme katsayısı üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Elde edilen sonuçlar malzemelerin yapısal özellikleri de göz önüne alınarak;birbirleri ile karşılaştırılmış, ayrıca iç gürültüde meydana getirdiklerideğişiklikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Interior noise levels have a high effect for today?s customers during choosingtheir new cars. Today automotive OEMs and suppliers noticed this propertyand recently give more attention on increasing the sound quality of producedvehicles. Current needs and the competition between automotive OEMs forcesthe producers to produce better isolation solutions.To characterize the isolation effect or isolators several ways can be used. In thisstudy, sound absorption coefficients of five different isolators which consistdifferent materials with the same thickness have been tested with an ?AcousticImpedance Tube?. In addition to this test the effect of the material thickness isinvestigated.Acquired results have been compared according to isolator material properties;also the effect of the isolator type on the internal noise levels is investigated.