Hava kirliliğini azaltma ve özgül yakıt sarfiyatını iyileştirme amacı ile otomobillerde hybrid ( karma ) motor kullanımı olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 29149
  2. Yazar: ERDİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma henüz çok yeni bir konu olan Hybrid (Karma) tahrik sistemleri üzerinedir. Bugün kullanmakta olduğumuz benzinli motorlara ilave edilen elektrik motoru zaman zaman aracın haraketine yardımcı olmakta, böylece yakıt tüketimi ve egzozdan çıkan hava kirletici gazlar azalmaktadır. Burada ilkönce kullanmakta olduğumuz benzinli araçlar ve karakteristikleri açıklanmıştır. Daha sonra yine ye ni bir konu olan sadece elektrikle hareket eden araçlardan ve özelliklerinden bahsedilmiştir. Hybrid tahrik sistemlerinden ve onların çeşitlerinden teorik olarak detaylı bilgiler verilmiş, son olarak ta hybrid tahrik sistemiyle kurulan test aracı ve test sonuçları açıklanmış, böylece hybrid tahrik sistemi ile çalışan aracın karakteristikleri ortaya konul muştur. Benzinli aracın, elektrikli aracın ve hybrid tahrikli aracın ayrı ayrı açıklanması, okuyucunun daha rahat karşılaştırma yapabilmesi içindir. Özellikle otomotiv konusunda meraklı ve gelişmelere açık her kese faydalı olacağını ümit ediyorum. Erdin YAVUZ Eylül- 1993 VII-
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is on Hybrid drive systems, which is yet a very new re search area. The electric motor, which is attached to internal combus tion engines that are in use today, helps the Vehicle move, and as a re sult, the consumption of fuel and gas coming out of exhaust decrease. Here, first, the gasoline vehicles which have still been in use and their characteristics were explained. Then, the vehicles which work with only electricity and their characteristics were dealt with. Detailed, the- aretical information about Hybrid drive systems and their variations was given, and then, the test vehicles based on Hybrid drive systems and the test results were given. In this way, the Characteristics of ve hicles workings with Hybrid drive systems were made clear. Explanati ons about internal combustion engine, electric motor and Hybrid drive systems were given on purpose that the reader would be able to com pare them more easily. I hope that this study will be useful to everybody who are open to developments and are interested in automotive. Erdin YAVUZ September - 1 993 VIII-