Proses seçiminde kullanılacak karar destek sisteminin oluşturulması
Development of a decision-support system to use in manufacturing process selection problem
- Tez No: 233924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yakın zamana kadar imal usullerinin yetenekleri oldukça sınırlı olduğundan, bir ürünün imalatı için uygulanabilecek aday proses sayısı da sınırlı kalmaktaydı. Fakat gelişen teknolojiye paralel olarak hemen hemen bütün proseslerin yetenekleri geliştirilmiş ve istenilen kalitede imalat için aday proseslerin sayısı artmıştır. Bunların bir sonucu olarak da aday prosesler arasından en uygun olanını seçme işinin sistematik bir şekilde yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada bu ihtiyacın giderilmesine yönelik olarak; imalatı yapılacak bir ürün için alternatif prosesler arasından en uygun prosesin seçiminde kullanılacak bir karar destek sistemi (PROSEÇ) geliştirilmiştir. PROSEÇ oluşturulurken literatürde mevcut olan birbirinden bağımsız çalışmalar bir araya getirilerek IF-THEN formatında akış şemaları oluşturulmuştur. Daha sonra bu akış şemaları Visual Stüdio 2008 yazılım programına aktarılmış ve seçim işleminde kullanılabilecek program niteliğinde bir veri tabanı oluşturulmuştur. Son aşamada ise geliştirilen program gerçek hayattan çeşitli uygulamalar ile test edilmiş ve programın proses seçiminde oldukça faydalı sonuçlar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Developments in the capabilities of the manufacturing processes increased the number of processes that can produce any part within the part?s requirements. Increased number of processes forced the factories develop systematic process selection procedures instead of depending on expertise of machine operators. In this thesis, such a process selection decision support system, which is named PROSEÇ in turkish, is developed. The developed selection program eliminates the unsuitable processes step by step by determining whether a process can produce the part?s specified shape, material, thickness, vs. and presents the most economical process as the most appropriate process. The process selection support system is limited to iron and steel materials only. The program is written in Visual Studios 2008 and a database is also incorporated within the program. The developed decision support system is tested and it can be concluded that such a program is a very useful support tool for decision makers.