Kastamonu Trichoptera (Insecta) faunası
The fauna of the Trichoptera (Insecta) of Kastamonu
- Tez No: 233925
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
2003-2007 yıllarının Mayıs-Eylül ayları arasında yapılan arazi çalışmaları ile Kastamonu'dan 319 ergin ve 190 larva Trichoptera örneği toplanarak teşhis edilmiş ve 14 familyaya ait 24 cins ve 44 tür tespit edilmiştir. Böylece Kastamonu'dan bu güne kadar toplam 47 tür ve 1 alttür kaydedilmiştir. Araştırma alanının Trichoptera faunasına ait habitat, fenoloji ve incelenen materyal bilgileri kaydedilmiş, türlerin Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiştir. Araştırma alanında tespit edilen Hydropsyche exocellata Dufour, 1841, Cheumatopsyche flavellata Mey, 2004, Cheumatopsyche persica Mey, 2004 (Hydropsychidae) Türkiye faunası için ve 42 tür ise Kastamonu ili için ilk kayıtlardır.
Özet (Çeviri)
319 adult and 190 larva Trichoptera specimens were collected and identified during expedition which was made between May-September 2003-2007 in Kastamonu. In the study 24 genera and 44 species belonging to 14 families have been identified and thus 47 species and 1 subspecies recorded in Kastamonu until now. Habitat, phenology and studied material data belonging to Trichoptera fauna of the studied area were recorded and the distribution in Turkey and the world for species were given. The species of the Hydropsyche exocellata Dufour, 1841, Cheumatopsyche flavellata, Mey, 2004, Cheumatopsyche persica Mey, 2004 (Hydropsychidae) are the first record for Turkish fauna and 42 species are the first record for Kastamonu province.