Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesi'nde bulunan Tenebrionidae (Coleoptera) örneklerinin faunistik ve sistematik değerlendirilmesi
Systematic and faunistic evaluations of specimens of Tenebrionidae (Coleoptera) in Zoological Museum of Gazi University
  1. Tez No: 233926
  2. Yazar: DERYA CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışma 1992 ? 2007 yılları arasında Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin çeşitli bölgelerinden toplanan ve Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesinde saklanan toplam 958 tenebrionid örneğine dayanmaktadır. Bu örneklerin değerlendirilmesi sonucunda 4 alt familyaya ait 17 tribus, 37 cins ve 63 tür tespit edilmiştir. Ayrıca bu türlerden 5'ine ait birer alttür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden Blaps indagator Reiche, 1857, Nalassus dermestoides (Illiger, 1798), Pedinus fallax gracilis (Mulsant & Rey, 1854), Pimelia hierichonticus Reiche & Saulcy, 1857 ve Tentyria robustoides Reitter, 1900 Türkiye faunası için yeni kayıttır. Çalışma sonucunda tespit edilen türlerin tanımları, lokalite bilgileri, Dünya ve Türkiye yayılışları ile teşhis anahtarları, yayılış haritaları ve bütün türlerin üstten görünüşleri ile erkek genital resimleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study based on 958 specimens which were collected from different parts of Turkey and Turkish Republic of Northern Cyprus between 1992 ? 2007 and deposited in Zoological Museum of Gazi University. After the evaluation of these specimens, 63 species, 5 of them have 1 subspecies, belongs to 37 genera among 17 tribus within 4 subfamilies were determined. Blaps indagator Reiche, 1857, Nalassus dermestoides (Illiger, 1798), Pedinus fallax gracilis (Mulsant & Rey, 1854), Pimelia hierichonticus Reiche & Saulcy, 1857 and Tentyria robustoides Reitter, 1900 are new records for Turkish fauna. As a result of this study, descriptions of species, information about localities, distribution in World and Turkey with identification keys of species and distribution maps for the research area and male genitalia and general apperance pictures of each species are given.