Malazgirt (Muş) yöresinde yetişen makrofunguslar üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomical investigation on macrofungi grown in Malazgirt (Muş) province
- Tez No: 233954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, 2007?2008 yıllarında Muş ili Malazgirt ilçesi sınırları içerisinde toplanan makrofunguslar üzerinde yapılmıştır. Arazi çalışmaları esnasında toplanan örneklerin doğal habitatlarında renkli resimleri çekilerek gerekli morfolojik ve ekolojik özellikleri ile yöre halkının makrofunguslar hakkındaki bilgileri kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda teşhisleri yapılan örneklerin Agaricomycetes sınıfına ait 4 ordo ve 17 familya içinde dağılım gösteren toplam 50 makrofungus taksonu olduğu tespit edilmiştir. Bunların 19'u yenen, 27 'si yenmeyen ve 4 tanesi ise zehirli özelliktedir.Diğer yandan bu çalışma sonucunda 2 makrofungus taksonu ülkemiz makrofungus florasına yeni kayıt olarak ilave edilmiştir. Bunlar; Conocybe pilosella (Pers.) Kühner (Bolbitiaceae) ve Cortinarius hemitrichus (Pers.) Fr. (Cortinariaceae)' tur.Teşhisleri yapılan makrofungus taksonlarının sistematikleri, deskripsiyonları, basidiokarp ve spor fotoğrafları, yayılışları ve yenilebilirlik durumları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out on macrofungi collected from Malazgirt (Muş) province between 2007 and 2008. The colour photographs of macrofungi in natural habitats were taken during field investigation. The morphological and ecological features and ethnofungal informations on macrogungi provided from local people were recorded. The macrofungi were taken to laboratory. According to the field and laboratory investigations and identifications the macrofungi were classified as 50 taxa belonging to 17 families and 4 ordos in Agaricomycetes classis. The 19 of 50 taxa are determined as edible, 27 of 50 are inedible and 4 of 50 are posionous.In addition, 2 species are determined as new records for Turkish macrofungi. The new records are; Conocybe pilosella (Pers.) Kühner (Bolbitiaceae) and Cortinarius hemitrichus (Pers.) Fr. (Cortinariaceae).The systematics, descriptions, basidiocarp and spore photographs, distributions and edibility features of the macrofungi identified were given.