PIC kullanarak güç katsayısı ölçüm devresi tasarımı ve simülasyon
The desing and simulation of power factor measurement curcuit by using PIC
  1. Tez No: 233976
  2. Yazar: MUHAMMET ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİR RÜSTEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada; Alternatif Akım şebekesine bağlı endüktif karakterdeki bir alıcının tasarlanan analog-dijital tüm devre ile güç katsayısı ölçümü uygulama olarak gerçekleştirilmiştir. Uygulamaya yönelik bu çalışmada alıcıya ait güç katsayısı mikrodenetleyici tabanlı olarak ölçülmüştür. Bu amaçla alıcının akım ve gerilim bilgileri aynı fazdan alınarak analog devre yardımıyla mikrodenetleyicinin girişlerine uygulanacak hale getirilmiştir. Analog devre çıkışından alınan bu akım ve gerilim bilgileri PIC16F877 mikrodenetleyicisine aktarılarak yazılan programla güç katsayısı hesaplanarak LCD ekranda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, We have carried out the power factör measurement og an inductive character system lined analog-dijital complete circuit. The power factör belonging the system is measured as a microcontroller based experimentally. For that, current and voltage values of the sysyem taken from a same phase are adapted to the ports of microcontroller whit help of analog circuit. Transferring current and voltage values from analog curcuit to microcontroller PIC16F877 the power factör is evaluated and shown on LCD screen by a written programme.