Eksopolisakkarit üreten suşların yoğurtların çeşitli özellikleri üzerine etkileri
The effect of exopolysaccharide producing starter cultures on some properties of yoghurt
  1. Tez No: 233975
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM GÜRAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF TUNÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yoğurt, günlük yaşamımızda ve beslenme kültürümüzde önemli yeri olan gıdalardan biridir. Bu çalışmada, eksopolisakkarit (EPS) üreten ve üretmeyen starter kültürlerin, yoğurdun çeşitli kimyasal, biyokimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bunun için, standart yoğurt üretim yöntemiyle 8 farklı starter kültür kullanılarak 8 farklı yoğurt üretilmiştir. Yoğurtlar steril kavanozlarda , buzdolabı ortamında (4 ºC) depolanmıştır. Yoğurtlarda starter kültür çeşidi ve depolama süresinin etkilerini belirlemek için depolamanın 1, 8 ve 15. günlerinde bazı kimyasal, biyokimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik ve duyusal analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yoghurt is an important food that takes part in our daily life and nutrition culture. In this study, the effects of the exopolysaccharide (EPS) producing and non-producing starter cultures on the chemical, biochemical, physical, microbiological and sensorial properties of yoghurt were studied. For this, 8 different yoghurt samples were produced by the standard production method using 8 starter cultures. Yoghurt samples were kept in sterilized glass jar at refrigerator condition (4 ºC). Some chemical, biochemical, physical, microbiological and sensorial analyses were performed at 1st, 8th and 15th days of storing time to determine the effects of starter cultures and storing periods on yoghurt samples. The experiment was performed in duplicate.According to the obtained data; the type of starter culture did not affected the total solids, crude ash, protein and fat contents of yoghurt samples.