Indolbutirik asitin subakut ve subkronik uygulamalarının ratların eritrosit ve çeşitli dokularındaki antioksidan enzim aktiviteleri, glutatyon ve lipid peroksidasyon seviyeleri üzerine etkileri
Effects of subacute and subchronic treatment of indolbutiric acid on eryhrocyte and various tissues antioxidant enzymes activity and glutathione, lipid peroxidation levels in rat
  1. Tez No: 233981
  2. Yazar: NURAY TOPALCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF YEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, indolbütirik asidin oral yolla subakut ve subkronik uygulamalarına laboratuar şartlarında maruz bırakılan sıçanların çeşitli dokularındaki lipid peroksidasyon (MDA) ve glutatyon (GSH) düzeyi ile antioksidan enzim aktiviteleri süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon -S- transferaz (GST), üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Altmış albino sıçan (Wistar) üç deney grubuna ayrıldı. Bu gruplardan birisi kontrol, diğerleri IBA'nın 25 ve 50 ppm'lik dozlarına maruz kalan sıçanlardan oluşturuldu. Ayrıca 20. ve 45. günlerde kan ve çeşitli dokuları alındı. MDA, GSH, GST, SOD ve GSH-Px düzeylerinin kan ve dokulardaki analizleri, spektrofotometrik yöntemle belirlendi. Bu çalışmanın sonunda MDA düzeyleri subakut ve subkronik gruplarda önemli oranda arttı. Genel olarak GSH düzeyinde azalma gözlendi. IBA sıçanların çeşitli dokularda antioksidan enzim aktiviteleri, glutatyon, lipid peroksidasyon seviyeleri üzerine farklı etkilere neden oldu.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to investigate whether subacute and subchronic treatment of indolbutiric acid could affect on lipid peroxidation (MDA), reduced glutathione (GSH) levels and antioxidant enzymes activity süperokside dismutase (SOD), glutathione peroksidase (GSH-Px), glutathione -S- transferase (GST), in rat various tissues under laboratory conditions. 60 albino rats (Wistar) were divided into 3 experimental groups. One of this groups was control, the others were consisted of rats which were exposed to 25 and 50 ppm doses of IBA. Besides this, in the 25th and 45th days, blood and varios tissues were taken. The levels of MDA, GSH, GST, SOD and GSH-Px on analysis of blood. and tissues was determined by means of spectrophotometer. In the end of the study, MDA levels increased subacute and subchronic groups, significantly. Generally, it was observed that the level of GSH was decreased. IBA, caused the different effects on the level of antioxidant enzymes activity and glutathione, lipid peroxidation in rats various tissues.