Van ilindeki gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss W., 1792) tesislerindeki kuluçkahanelerin genel durumları, sorunları ve çözüm önerileri
The general state, problems and solution suggestions of incubation houses of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, W., 1792) enterprises in Van province
  1. Tez No: 234012
  2. Yazar: GÖNÜL SANİYE ÖZOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Van ilinde bulunan alabalık işletmelerindeki kuluçkahanelerinin genel durumları, mevcut kapasiteleri, problemleri ve çözüm önerileri üzerine yapılmıştır. Çalışma Kasım 2006-Aralık 2008 tarihleri arasında yürütülmüş ve kuluçkahanesi olan 8 adet alabalık işletmesinde kuluçkahanelerin mevcut durumlarını, genel özelliklerini ve sorunlarını içeren veriler anketleme ile toplanmıştır. İşletme sularında bazı fiziko kimyasal analizler yapılmış, işletmelerin yavru üretim başarı oranlarını test etmek amacıyla pilot bir çalışma yapılmış ve mevcut kuluçkahane sahipleri ve çalışanları ile birebir görüşmeler yapılarak yerinde incelemeler ve gözlemler kaydedilmiştir.İlimizde faal halde bulunan 17 işletmenin 8'inde irili ufaklı kuluçkahane mevcuttur (%47). Kuluçkahanesi olan işletmenin porsiyonluk balık proje üretim kapasitesi 341 ton/yıl, mevcut kapasitesi 164 ton/yıl ve faal kapasitesi 155 ton/yıl, yıllık yavru üretim miktarı ise, 533.800 adet/yıldır. İşletmelerin ilkel şartlarda üretim yaptıkları, yumurtaların kuluçkalanması ve larval bakım konusunda teknik eksikliklerin olduğu belirlenmiştir. İşletmelerin yavru üretim başarısı % 0-18'dir. Kuluçkahanede kullanılan sularda bulanıklık ana sorundur. İşletmenin büyük bir kısmı il dışından yavru balık temin ettikleri ve bazı işletmelerin yurt dışından ithal edilen gözlenmiş yumurta getirttikleri belirlenmiştir. Verileri test etmek amacıyla yapılan pilot çalışma sonucu yavru balık üretim oranı %12.12 olduğu belirlenmiştir.İlimizde bulunan işletmeler genelde küçük aile tipi alabalık işletmeleridir. Kuluçkahanelerin geneli maddi imkânsızlıklardan dolayı ilkel şartlarda üretim yapmaya çalışmaktadır. Maddi olanakları iyi olan işletmelerse yeterli teknolojiyi kullanacak yetişmiş elamanları istihdam etmediklerinden dolayı yavru üretiminde gerekli başarıya ulaşamamaktadırlar.Bazı işletmeleri sadece yavru üretimine yönlendirilmeli ve teşvik edilmelidir. Yetiştiricilerin örgütlenmesi sağlanarak bir çatı altında toplanması ve bölgede uygulanacak hibe fonlarından faydalanması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The present study was focused on the general state, current capacity, problems and solution suggestions of incubation houses of rainbow trout business enterprises in Van province. The study was carried out between November 2006 and December 2008 in 8 business containing incubation houses. The data consisted of present state, general characteristics and problems of incubation houses were collected via public survey questionnaire. Some physicochemical analysis was carried out in enterprise?s waters. To test baby production rate, a pilot study was completed. Personal interview with existing owners and employees was made and observations were recorded.About 17 business enterprises are active in the province and 8 of them contain small and large incubation houses (47%). The project serving of fish production capacity of the 8 businesses containing incubation houses is 341 tons/year, the current capacity is 164 tons/year, the active capacity is 155 tons/year and the baby fish production is 533.800 number/year. Because of primitive production methods, the technical deficiencies in terms of egg incubation and the larval care were determined. The baby fish production success of enterprises is 0-18 %. The main problem was determined to be water turbidity. Most of the 17 enterprises in the province provide baby fish from outside the province or import eggs from abroad. According to the pilot study carried out for testing the data, the larval production was determined to be12.12 %.The rainbow trout enterprises in the province are generally small scale family business-type. Because of the financial shortness, the enterprises make production in primitive conditions. The enterprises which have financial opportunities can not employ well enough trained staff to use the new technology. Therefore, they can not reach to the ideal success for baby fish production.It is suggested that some enterprises may be encouraged and oriented only toward baby fish production, the owner of enterprises can be organized, incorporated and get benefit from grant funds.