1,4-diaminobütan molekülünün titreşim spektrumlarının teorik olarak incelenmesi
The study of vibration of 1,4-diaminobutane molecule through theoretical methods
  1. Tez No: 234032
  2. Yazar: AYSUN GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, 1,4-diaminobütan molekülü için Gaussian 98W programı kullanılarak molekülün en kararlı olduğu durumdaki geometrik parametreleri ve titreşim frekansları teorik olarak hesaplandı. Bu titreşim frekanslarının işaretlemeleri yapılarak frekanslara ait Infrared ve Raman şiddetleri belirlendi. Teorik olarak hesaplanan frekanslarla deneysel frekanslar birbirleriyle karşılaştırılarak korelasyon grafikleri çizildi. Bu grafikler yardımı ile hesaplama metotları arasında karşılaştırmalar yapıldı. Ayrıca ilk kez 1,4-diaminobütan molekülünün azot atomlarına bağlı olan hidrojen atomları yerine klor ve brom atomları eklenerek geometrik parametreleri ve titreşim frekansları teorik olarak hesaplandı. Teorik olarak hesaplanan bu frekanslar da 1,4-diaminobütan molekülünün deneysel frekansları ile karşılaştırılarak korelasyon grafikleri çizildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the geometrical parameters and vibrational frequencies of 1,4-diaminobutane molecule were calculated theoretically in the most stable condition with the Gaussian 98 W programme. Through the assignment of these frequencies, the Infrared and Raman intensities were determined. The correlation graphs were drawn by comparing the theoretically calculated frequencies with the experimental ones. Comparisons among the calculation methods were made by means of these graphs. Moreover, adding to N atoms bonded Cl and Br atoms in place of H atoms in 1,4-diaminobutane, the geometrical parameters and vibrational frequencies of these molecules were calculated theoretically for the first time. The correlation graphs were drawn by comparing these theoretically calculated frequencies with the experimental frequencies of 1,4-diaminobutane molecule.