Marmara bölgesindeki karayolu yük taşımacılığına alternatif kombine taşımacılık sistemlerinin araştırılması
A research on combined transport systems as an alternative to road transport in the Marmara region
  1. Tez No: 234033
  2. Yazar: BİKEN TANIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Üç tarafı denizlerle çevrili ve 8 333 km kıyı uzunluğuna sahip olan Türkiye'de, belirli trafik ve taşıma uzaklığı koşullarında en ucuz ve güvenli yol olan denizyolu ulaşımının beklenildiği biçimde, gelişmiş ülkeler düzeyinde akılcı, verimli ve ekonomik kullanımı ihmal edilmiştir. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan önemli yeri olan Marmara Bölgesi'nde ulaştırma sektörünün karayolundan kombine taşımacılık sistemlerine kaydırılarak daha verimli bir yapıya kavuşturulması için önerilerin hazırlanmasıdır. Araştırmada Marmara Bölgesi'nde yük taşımacılığının mevcut durumu, darboğazları ve potansiyelleri ortaya konulmaktadır. Marmara Bölgesi'ndeki yük taşımacılığı yapılan limanlar ve bu limanların hitap ettiği hinterlandlar incelenerek, deniz taşımacılığına uygun hat önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the cheapest and the safest means of transportation in particular circumstances of traffic and shipping, utilization of sea lanes in the level of developed countries, as is expected, with an economical, reasonable and efficient way have been neglected in Turkey, surrounded on three sides by see with a coast length of 8 333 kilometers. The aim of this study is to prepare some suggestions for transferring the land route transportation to shipping systems so as to reach a more effective structure in the transportation sector of the Marmara Region, which possesses a momentous stance in terms of economy, social and cultural life in Turkey. In this research, the current state of the cargo transportation, possible bottlenecks and potentials are set forth. By analyzing the harbors where cargo transportation is fulfilled and the hinterlands to which they appeal in the Marmara Region, the appropriate routes for sea transportation have been developed.