Finitary permütasyon grupları
Finitary permutation groups
  1. Tez No: 234034
  2. Yazar: YILDIZ AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında A.O. Asar'ın `Finitary permutasyon Grupları' başlıklı makalesi üzerinde çalıştık. Bu makalede sonsuz bir küme üzerindeki finitary permütasyonların bir geçişli grup yapısının nokta dengeleyeni yapısından elde edilebilmesi için yeter koşullar verilmiştir. Ayrıca finitary permütasyonların bir totally imprimitive p-grubunun sonsuz yörüngeye sahip bir öz alt grubunun varlığı için yeter koşullar verilmiştir. Bu sonuçlar bazı bilinen sonuçlar yardımıyla bir mükemmel lokal sonlu minimal non FC-(p-grup) un var olamayacağına ilişkin yeter koşul verir. Böylece bu makalenin daha açık, ayrıntılı ve kolay anlaşılabilir şeklini ortaya çıkardık.
Özet (Çeviri)
In this thesis work we have studied the paper written by A.O. Asar titled `On Finitary Permutation Groups?.In this paper some sufficient conditions are given under which the structure of a transitive group of finitary permutations on an infinite set can be determined from the structure of a point stabilizer. Also, some sufficient conditions are given for the existence of a proper subgroup having an infinite orbit in a totally imprimitive p-group of finitary permutations. These results, with the help of some known results, give sufficient conditions for the nonexistence of a perfect locally finite minimal non FC- (p-group). Thus we made clear and more detailed and put in more easily understandable in this paper.