Proton hızlandırıcılarının nükleer uygulama alanları ile protonlarla oluşturulan nükleer reaksiyon tesir kesitlerinin incelenmesi
The nuclear application fields of proton accelaretors and investigation of proton induced nuclear reaction cross sections
- Tez No: 234048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜP TEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, bir proton hızlandırıcısının temel çalışma prensipleri ile proton hızlandırıcılarının nükleer uygulama alanları proton gelme enerjileri göz önüne alınarak incelendi. 1-2 MeV'den 1,5 GeV'e kadar gelme enerjili protonlarla oluşturulan nükleer reaksiyon tesir kesitleri, denge ve denge öncesi reaksiyon modelleri kullanılarak hesaplandı. Literatürden elde edilen deneysel değerlerle teorik hesaplamalar karşılaştırılarak bir proton hızlandırıcısına ait radyoizotop üretimi ve hedef seçimi için optimum enerji aralıkları belirlendi. Ayrıca, önceden Tel ve ark. tarafından nötron giriş reaksiyonları için geliştirilen yarı deneysel (semi-empirical) tesir kesiti formülleri proton giriş reaksiyonları için Coulomb etkisini de içerecek şekilde elde edildi. Proton giriş reaksiyonları için önerilen yeni yarı deneysel formüller ve bu formüle ait elde edilen yeni katsayılar sonuçlar kısmında tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the basic operating principles of a proton accelaretor and their nuclear application fields considering incident proton energies are examined. The nuclear reaction cross sections, which were induced by proton energies from 1-2 MeV to 1.5 GeV, calculated by using equilibrium and pre-equilibrium reaction mechanisms. By comparing the experimental values obtained from the literature, and the theorical calculations, the optimum energy range for radioisotope production and determination of target materials are determined. More, semi-empirical cross section formulas for neutron induced reactions developed by Tel et al, are obtained for proton-induced reactions including the Coulomb effect. The new semi-empirical cross sections formulas and the new coefficients belonging to these formulas for proton-induced reactions are discussed in result section.