Yerel yönetimlerde kent bilgi sistemi uygulamaları
Urban information system applications in local governments
  1. Tez No: 234062
  2. Yazar: TEVFİK ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnternet uygulamalarındaki hızlı gelişmeleri ve bu gelişmelerin hayatın tüm alanlarındaki yansımalarını yakından izleyebilen belediyeler teknolojinin getirdiği yeni iş yapma şekillerini uygulamalarına yansıtmak durumundadırlar. Bu uygulamaların sonuçlarından birisi olarak veri tabanı ile entegre ve online internet uygulamaları geliştirmiştir.Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de belediyeler zamanla değişmekte ve yerel yönetimlerde bilginin kullanımı, verimlilik ve kaynakların planlanması gibi değerler ön plana çıkmaktadır. Bugün birçok belediyede, bilişim teknolojilerini en verimli şekilde kullanmanın, belediye yönetimleri için bir zorunluluk olduğu gözlemlenmektedir.Artık belediyeler, klasik belediyecilik anlayışı ile sağlıklı hizmet üretmelerinin mümkün olmadığını fark etmişler ve bilgiye dayalı, vatandaşın katılımcı olduğu, homojen bir yapıyla sağlıklı hizmet üretme arayışlarına girmişlerdir. Belediyelerin bu yeni anlayışı benimsemelerinin ve hızla bilişim teknolojileri ile yapılanmalarının temel sebeplerinden birisi Türkiye'nin e-devlet hedefidir. E-devlet'in bir ayağı sayılabilecek e - belediye uygulamaları, belediyelerin bilgi teknolojilerini kullanmalarını zaruri kılmakta ve belediyeleri bilişim teknolojilerine yaklaştıran itici bir güç olmaktadır. E-belediyecilik, teknolojik gelişmelerin dünyayı hızla değiştirmesi sonucunda oluşan ihtiyaçların yüksek teknoloji kullanılarak karşılanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The municipalities following the rapid developments closely in Internet applications and reflections of such developments to all aspects of life are required to reflect the new forms of business introduced by technology to their own applications. And data base has developed together with the integrated and online internet applications as a result of these applications.The municipalities in our country go through some changes as is the case in all over the world and the elements such as the application of knowledge and planning of productivity and sources in local administrations have become more important. It is observed in many municipalities that the most productive use of technology has been a requirement for the municipal administrations.Today the municipalities have realized that it is no longer possible to offer healthy services with a typical understanding of municipality, and therefore they have taken the necessary steps to offer healthy services of a homogenous nature through the participation of citizens. One of the reasons for the municipalities to adopt this approach and to structure rapidly with the information technology is the e-state target of Turkey. E-municipality applications, which can be considered a part of E-state, requires the municipalities to use data technologies and becomes a driving force for the municipalities to approach more to information technologies. E-municipial work is the satisfaction of the needs which have come out as the rapid change of world through technological developments with a higher technology.