C# ile alışveriş-ticari portalı tasarımı
Trade-commercial portal programming with C#
  1. Tez No: 234063
  2. Yazar: ERCÜMENT SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bilgi teknolojileri hızla ilerlemekle birlikte bize getirdiği kolaylıklarda o kadar genişlemektedir. Özellikle Internet artık her evde kullanılan bilgiye ulaşmada en hızlı ulaşım aracıdır. Tabi bu kolaylıklardan ticaret hayatı şüphesiz daha fazla faydalanacaktır. Çünkü bilgi, iş hayatı için hayati önem taşır. Kurumların temel amacı pazar paylarını artırmak, verimliliği ve karlarını yükseltmektir. Bu hedeflere ulaşmak için kurum içinde pek çok bilişim çözümü üretilir. Ve teknolojinin getirdiği planlama ve hız, verimliliği arttırıp kar oranını yükseltecek ve zaman kaybını önemli oranda önleyecektir. Bu projemizde son yıllarda programlama alanındaki son gelişme olan nesne yönelimli programlama dili olan C# programlama dili ile ticari-kurumsal olarak bilgilere yakın veya uzak bağlantı kurularak ulaşılabilen bir internet portalı tasarımını ve bu tasarımı yaparken nesne yönelimli programlamanın avantajlarını genel olarak göstermeye çalıştık. Bilgiyi kolay bulunabilir ve yararlanılabilir hale getirmek ve bilgi kara deliklerini yok etmek, kurumla ilişkili her türlü ve her kaynaktaki bilgiyi tek bir şemsiye altında birleştirmek ve uzak noktalar ile iletişimi sağlamak temel amacımızdır. Bu amaca ulaşmada nesne yönelimli programlamanın avantajları diğer dillerden daha fazladır. Bu avantajlara örnek olarak; arayüzlerin kullanışlı ve kolay olması, programın kodlarının anlaşılırlığı, programın geliştirilmesinin herkes tarafından yapılabilmesi, daha az kodlama ile çok fazla işlevin yerine getirilmesi (kalıtım özelliği), diğer kullanıcılar tarafından geliştirilen sınıfların, yapıların, nesnelerin ve metodların kullanılabilmesi vs? Bu çalışmamızda en önemli bulgu uzak noktalar ( müşteri veya şubeler ) ile anlık bağlantı sağlanarak bilgi aktarımını hızlandırıp geri dönüşümlerin oranını yükselterek en etkili sonuca varmaktır. İletişim boyutu genişletildikçe hata oranı düşerek, iş sirkülasyonu da artacaktır. Burada önce programlama dilleri, kurumsal portal ve ağ programlama hakkında bilgi verdik. Daha sonra uygulamamızın arayüz görüntüleri ile kaynak kodlarını gösterdik ve çalışma prensibini açıkladık. Nesne yönelimli programlamanın avantajlarına vurgu yaptık.
Özet (Çeviri)
Information technologies develop rapidly and bring facilities. In particular, Internet is the fastest way to access to the information. Of course, the business world benefits from these facilities. Because the information is a vital element for the business world. The main aim of the organizations is to increase the market share, enhance their productivity and profit. For reaching these targets and aims, many information solutions are generated. The planning and speed provided by the technology increase the profitability and reduce the loss of time. With this project, we tried to design an internet portal with a programming language C# which based on object oriented programming, for remote accessing to the commercial-organizational information and show the general advantages of object oriented programming when programming this portal. Our main targets are making the information easy to access and more available, eliminating information black holes, merging all information related to the organization under single basis, and communication with remote points. The object oriented programming has more advantages for reaching this purpose. These advantages include easy use of interfaces, comprehensibility of the source codes, easy development, more functionality with less code (inheritance property), use of classes, structures, objects and methods developed by other users and etc. Most important finding is to establish simultaneous connection with remote points (customers and branches), and accelerate data transfer rate and boost the rate of feedbacks for obtaining an efficient result. More the size of the communication increases less the error rate reduces and the work circulation is augmented. We rendered the information about programming languages, corporate portal and network programming. Then we showed the interface shots and source codes of our application and explained the functioning. And we emphasized the advantages of the object oriented programming.