Sustainable solid waste management and in-situ attenuation mechanisms in landfills under aerobic and anaerobic conditions
Sürdürülebilir atık yönetimi ve havalı ve havasız koşullarda işletilen düzenli depolarda giderim mekanizmaları
  1. Tez No: 234073
  2. Yazar: ALİYE SUNA ERSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT T. ONAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışma havalı (aerobik) ve havasız (anaerobik) prosesleri kullanarak en verimli ve ekonomik katı atık düzenli depolama yönetim sistemini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, öncelikle katı atığın ayrışması için optimum şartları bulmaya odaklanıp, karbon, azot, sülfür ve ağır metallerin farklı işletme koşullarında giderme mekanizmalarını gözlemlemeyi hedeflemektedir. Bu amaç kapsamında düzenli depolama sahalarını simüle eden 4 adet reaktör havalı, havasız, havalıdan havasıza ve havasızdan havalıya çevrilmek üzere laboratuvar ortamında 32ºC sabit sıcaklık altında işletilmiştir. Reaktörler, İstanbul Bölgesi için belirlenen ortalama katı atık kompozisyonuna göre sentetik olarak hazırlanmış 19.5 kg katı atık ile doldurulmuş ve sızıntı suyu geri devredilerek işletilmiştir. Havalı şartlar ise reaktöre kompresörden basılan hava ile sağlanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, havalandırmanın düzenli depolama sahalarında katı atık stabilizasyonunu hızlandırdığı gözlenmiştir. Ayrıca, havalandırma sızıntı suyu içerisindeki kirleticileri saha içerisinde arıttığından, ek sızıntı suyu arıtma ihtiyacını ve masrafını azaltmıştır. Havalı reaktörde organik maddenin, azotun ve fosforun hızla giderildiği gözlenmiştir. Sızıntı suyu geri devirli havalı-havasız ve havasız-havalı reaktörler, havasız reaktörle karşılaştırıldığında atık stabilizasyonu için gerekli zamanı kısaltması, sızıntı suyu kirletici yükünü azaltması bakımından daha etkin verime sahiptir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to obtain information about aerobic and combination of aerobic and anaerobic digestion of solid waste in landfills in order to evaluate and determine an efficient and cost-effective landfill management system. The proposed research was focus mainly on to find optimal conditions for solid waste degradation and better understand the attenuation mechanisms for carbon, nitrogen, sulfur and heavy metal by using aerobic, anaerobic, aerobic pretreated and aerobic remediated landfill concepts. With this goal, four landfill bioreactors were operated under aerobic and anaerobic conditions in a thermo-insulated room at a constant temperature of 32 ºC. Reactors were filled with the shredded synthetic solid waste of 19.5 kg prepared according to the average municipal solid waste compositions determined in İstanbul and operated under wet-tomb management strategy by using leachate recirculation. Aerobic conditions in the reactor were developed by using an air compressor. The results of this study showed that aeration in municipal solid waste landfills is a viable management option for the accelerated stabilization of a waste matrix. Aeration is a feasible way to treat the leachate in situ, and, therefore, decrease the cost of further external treatment. Aeration of the waste mass provides rapid removal of organics, nitrogen and phosphorus. Aerobic pretreated and aerobic remediated bioreactor landfill concepts were also more efficient in terms of waste stabilization and leachate treatment when compared to the anaerobic bioreactor.