Phylogeography of Mytilus galloprovincialis in the Istanbul Strait system
İstanbul Boğazı?ndaki Mytilus galloprovincialis türü midyelerin filocoğrafyasi
  1. Tez No: 234072
  2. Yazar: ASLI KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, ticari değeri olan kara midyenin, Mytilus galloprovincialis, filocoğrafyası, İstanbul Boğazı'nın bu türde gen akımını engelleyip engellemediğini anlamak için mitokondrial DNA CO3 dizileri kullanılarak incelenmiştir. Karadeniz'den Marmara'ya uzanan sekiz örnekleme bölgesinden toplam 96 midyenin analizi yapılmıştır. Toplamda dokuz haplotip bulunmuş ve en yaygın olan, neredeyse bireylerin %90'ında bulunan haplotip, Karadeniz, Boğaz ve Marmara denizlerinde görülmüştür. Sonuçlar coğrafik bölgeler arasında genetik gruplaşma olmadığını ve İstanbul Boğazı'nın kara midyenin gen akımına koridor olduşturduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Phylogeography of the commercially valuable species, the Mediterranean mussel, Mytilus galloprovincialis was investigated in the Black Sea, the Bosphorus and the Sea of Marmara using the CO3 region of mitochondrial DNA to understand whether the Istanbul Strait was a barrier or corridor to gene flow for this species. A total of 96 mussels representing eight localities extending from the Black Sea to the Sea of Marmara were analysed. In total, nine haplotypes were found, and the most common haplotype with almost 90% frequency, was shared among the Sea of Marmara, the Bosphorus and the Black Sea. The results showed that there is no genetic grouping among geographical regions and Istanbul Strait is a corridor to gene flow for the Mediterranean mussel, Mytilus galloprovincialis.