Project financing in construction projects
İnşaat projelerinde proje finansman uygulamaları
- Tez No: 234079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEMA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Architecture, Engineering Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Proje Finansmanı, uzun vadeli alt yapı, endüstriyel veya büyük çaptaki projelerin kamu projelerinin yapımı için sağlanan kredi olarak tanımlanmaktadır. Bu finansman modelinde, diğer finansman modellerinden farklı olarak, kredi geri ödemesi için gipotek edilen kaynaklar krediyi kullanan tarafın varlıkları değil, projeden elde edilecek olan nakit akışıdır. Bu özelliğinden dolayı Proje Finansmanı için gayri kabulürücu (non-recourse) veya kısmi gayri kabulü rücu (limited recourse) finansman terimleri kullanılmaktadır.Bu çalışma proje finansmanının ne olduğunu tanımlamak ve inşaat projelerinde nasıl kullanıldığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yeni bir finansman tekniği olarak kabul edilen proje finansmanın yapısı, proje öncesi ve sonrası yerlan taraflar, kredi alınması için karşılanması gereken şartların yanısıra, istatiksel verilerle bu tekniğin gelişimi hakkında genel bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştır.Proje finansmını altı ana bölümde incelenmiştir. İlk bölümde proje finansmanı hakkında genel bilgiler verilerek, diğer geleneksel finansman şekillerinden farklı olan yönleri açıklanmıştır. Proje Finansmanı'nı yapısı, finansman öncesinde ve sonrasında yeralan taraflar, barındırdığı riskler ve avantajları ile finansman süreci anlatılmıştır.İkinci bölümde, istatiksel veriler ile proje finansmanının 1994-2003 yılları arasındaki gelişimini ve gelecek yıllardaki eğilimini göstermek açısından, karşılaştırmalı olarak proje finansmanı ile gerçekleştirilen yatırım hacimleri gösterilmiştir. Bunun yanısıra global anlamda ülke, sektör ve kredi veren önemli kuruluşların sıralamaları verilmiştir.Üçüncü bölümde proje finansmanı ile gerçekleştirilen projelerin geliştirilmesi ve yönetiminde önemli olan noktalara değinilmektedir. Kredi sağlanabilmesi için taraflar arasında kurulması gereken sözleşme ilişkileri ve şartları detaylı olarak anlatılmıştır.Dördüncü bölümde, kredi sağlayan finans kuruluşlarının proje finansmanındaki rolü ve kuruluşlardan kredi alınabilmesi için sağlanması gerek şartlar genel hatlarıyla belirtilmiştir. Ülkelerin ithalat-ihracat bankaları ile uluslararası kalkınma bankalarının proje finansman programları hakkında genel bilgilerlerle birlikte, bu kuruluşlar tarafından proje finansman programı altında uluslararası projeler için sağlanan kredi miktar sıralamaları verilmiştir.Beşinci bölümde, Türkiye'de kamu altyapı projelerinin finansmanında kullanılan kaynakların nasıl sağlandığı üzerinde durulmuştur. Proje finansmanının Türkiye'de kullanılmaya başlanmasının nedenleri açıklanmış, geçmişte ve son yıllarda kullanılan finansman modellerininin mukayesesi yapılmıştır. İç ve dış kaynaklardan alınan veriler ile Türkiye'de proje finansmanı ile gerçekleştirilmiş olan projelerin listesi de sunulmuştur.Son olarak altıncı bölümde, proje finansmanı ile gerçekleştirilen üç proje incelenmiştir. Projenin başlangıcından başlayarak, proje tarafları ile finansman süreci anlatılmıştır. Proje finansmanı kullanımının getirdiği kazançlar ve finansman öncesi ve sonrası yapılan hataların nedenleri ortaya konulmuştur.Project finance refers to the financing of long-term infrastructure, industrial projects and public services based upon a non-recourse or limited recourse financial structure where project debt and equity used to finance the project are paid back from the cashflow generated by the project.
Özet (Çeviri)
The study focuses on Project financing in six main sections. The first section defines the project finance and differences from other traditional corporate financing. It examines the structure and life-cycle of this financing technique. The general participants and risks involved in Project Financing are explained with the advantages and benefits of the Project Financing.The second section provides a statistical overview of project finance transactions to take a picture of the status of transaction values in Project Financing. It also gives information about the rankings of the countries and tendency of sectors financed by Project Financing.The third section mainly focuses on the project development and management including the contractual relationships formed between the participants which are required for the provision of the loan.The fourth section gives information about the programs of financial institutions, the Export Credit Agencies (ECAs) and Bilateral Lending Agencies (BLAs) and Multilateral Lending Agencies (MLAs) take place as the lenders or guarantors in the project finance transaction, comprising their project finance programs, the scope, conditions, application procedures, repayment terms and statistical data.The fifth section describes the loan provision activities in Turkey in the past comparing the recent techniques. It focuses on the project financed investments in Turkey.The final sixth section analyzes three projects as case studies which are funded by project finance. The studies include the very beginning of the project, the contracts signed between the participants, life-cycle of the transaction including the causes of failure and achievement of the project.