Kent mobilyalarının kentsel mekanlarda yeri ve oluşum süreçlerinin irdelenerek sınıflandırılması
Classification after investigation of the place and creation process of the city furniture in the urban localities
- Tez No: 234080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kent mobilyalarının kentsel mekanlarda yeri ve oluşum süreçlerinin irdelenerek sınıflandırılması başlıklı bu tezde kentsel mekan kavramı ve kentsel mekanlar, kent mobilyası kavramı ve kent mobilyalarının tasarımı ve oluşum süreçleri incelenmiştir. Amaç; kent mobilyalarının kullanımını ve kentsel mekanlardaki gerekliliğini vurgulamaktır.Birinci bölümde; kentsel mekan kavramı ve kentsel mekan çeşitleri ele alınmaktadır. Kent mobilyasının tanımı, özellikleri ve tarihsel gelişimi detaylı bir şekilde anlatılmaktatır. Kentlerde insanların toplu yaşam sonucu ortaya çıkan gereksinimlerini karşılamak amacıyla bazı mekanlar oluşturulur. Bu mekanlar da kent mobilyaları ile insanların kullanımına sunulur. Kent mobilyaları, insanlığın oluşumundan itibaren ihtiyaç sonucu ortaya çıkmış ve şehirlerin oluşumuyla bazı özellikler taşıyarak gelişmişlerdir.İkinci bölümde; kent mobilyalarının tasarım ve oluşum süreçleri belirtilmektedir. Kent mobilyaları tasarlanırken dikkat edilmesi gereken bazı etkenler vardır. Kültürel, çevresel ve fiziksel etkenler göz önünde bulundurularak kent mobilyaları tasarlanır. Toplumun ihtiyaçlarına en iyi cevap verecek şekilde tasarlanan kent mobilyalarının oluşum süreçleri de bu bölümde ele alınmıştır. Kent mobilyaları, tasarlandıktan sonra üretilmesi ve kullanılacakları yerlere yerleştirilmesi ile toplumun kullanımına sunulur.Üçüncü bölümde; kent mobilyaları çeşitli özelliklerine göre sınıflandırılarak incelenmektedir. Farklı özelliklerine göre sınıflandırılan kent mobilyaları birçok çeşitle insanların kullanımına sunulur. Aydınlatma elemanları, çöp kutuları, zemin kaplamaları ve oturma birimleri gibi birçok kent mobilyası detaylı bir şekilde incelenmiştir.Sonuç olarak; bu tezin amacı kent mobilyalarını tanıtmak, kullanım şekillerini incelemek ve kentsel mekanlardaki yerini vurgulamaktır. Kent mobilyaları; insanların evlerinin dışında geçirdikleri hayatı kolaylaştırmak ve peyzaja katkıda bulunmak için tasarlanmaktadır.Anahtar Kelimeler : Kent, Mobilya, Mekan, Tasarım
Özet (Çeviri)
In this thesis,named Classification after Investigation of the Place and Creation Process of the City Furniture in the Urban Localities,the concepts of the urban locality and urban places,urban furniture,design of the urban furniture and its necessity in the urban places were investigated.In the part one;the concept of the urban place (locality) and variety of the urban places were studied carefully.The description of the urban furniture,its characteristical features and historical development werw described in details.Some places were created for meeting the needs of the people,that arised as result of their common living in the cities.These places (localities),together with their urban furniture,were presented to the usage of people.The urban furniture was created as the result of the peoples needs since the creation of the mankind and it was developed together with the creation of the towns,bringing some characteristical features of itself.In the part two;the designs and the creation processes of the urban furniture were described.There were some factors,that have to be taken into consideration during the preparation of the designs of the urban furniture.The urban furniture was being designed through paying attention to the cultural,environmental and physical factors.The creation process of the urban furniture,which was designed in the best way for meeting the society needs,were investigated in this part of the thesis.The urban furniture is being presented to the usage of the society after its being designed,produced and set in the places,where they will be used.In the part three;the urban furniture was investigated and classified in accordance with its various characteristical features.The urban furniture,which was classified in accordance with its various characteristical features,is being presented to the peoples usage with a lot of kinds of furniture.İllumination elements,waste baskets,floor covers and sitting units of a lot of furniture kinds were investigated in details.As the result of it;the aim of this thesis is to present the urban furniture,as well as to investigate its kind of usage and its place in the urban localities (places).The urban furniture;was designed for easing the peoples life when they spent their time outside their homes and for being in help to the landscape.Key Words : City,Furniture,Place (locality),Design