Kitap tasarımında grafiksel ögelerin işlevleri Murathan Mungan'ın kitapları için tasarımlar
The Functions of graphical elements in book design lesign for the books of Murathan Mungan
- Tez No: 52947
- Danışmanlar: DOÇ. HASİP PEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Güzel Sanatlar, Information and Records Management, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde kitap, toplumsal yapı içinde her alanın gereksinimine uygun olarak üretilmektedir. Yazılı ve görsel kültürün toplamı sayılan kitap, gerek iletişim gereksinimi açısından gerekse kendi anlamıyla olsun işlevsel ve estetik bir yapı olarak karşımıza çıkar. Tüm bu açılardan bakıldığında toplumsal gereksinimlerin değişmesi ve farklılaşmasıyla artması, kitap gibi çok amaçlı bir iletişim aracının farklı yönlerini tanımada yardımcı olacak ve böyle bir araştırmaya önem kazandıracaktır. Klasik anlamda bilgi iletişim aracı olarak gelişim gösteren kitap, 20. yy. başlarında çeşitlenen ve farklılaşan yeni kitle iletişim araçları içinde çok önemli bir yere sahiptir. Eğer, Goethe'nin dediği gibi tarihin ikinci bölümünün matbaanın icadıyla başladığını kabul edersek, o zaman dijital devrimle de üçüncü bölümün başladığı varsayılabilir. Tarih gösteriyor ki; basım teknolojisindeki gelişmeler/devrimler dili etkilemiş, değiştirmiştir. İletişim dillerinin çoğalmasıyla klasik olarak tanımladığımız kitabın anlamı yerine görsel anlamlarda oluşturulmuş kitap tasarımları almıştır. Her çağın kendi göstergesi olarak ele alınan kitap, işlevinin de ötesinde estetiksel ve anlamsal açıdan bir değer olarak düşünülmektedir. Bu anlamda kendi çağının tanıklığını da üstlenen kitap ve kitap tasannu zamanlarının bir yansımasıdır. Kitap tasarımının ele alındığı bu araştırmada grafiksel öğelerinin seçilişi, biraraya getirilişi ve düzenlenişiyle yeni anlamlar yaratmak hedeflenmiştir. Bu tasarımlarda yeni bir anlam, yeni algılama biçimleri önerme, tarif eden, açıklayan bir tasarım anlayışından uzak durmak ya da günün geçerli tarzlarına bağlı olmayan, bir tasarım anlayışı düşüncesi geliştirilmiştir. Kitap tasarımında grafiksel öğelerin işlevleri kitabın anlamına yönelik olarak ele alınmıştır. Kitap boyutu, seçilen renkler, tipografinin ve illüstrasyonun kullanımı, ııyazı-resim ilişkisi, yazı sayfa ilişkisi ve bunlarla yaratılan kontrastlar, gerilim ve ritmlerle kitap bir bütün olarak“görsel ve düşünsel”açıdan araştırmanın hedefe ulaşmasında yardımcı olmuştur. ııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The book is produced and published covering the needs and specific requirements of each field involved in the social structure today. Being commonly referred to as the total of both printed and visual culture, the book also appears as a functional and aesthetical structure from the aspect of communicating needs with its own meaning. When approached from all of these points, the increasing change and diversification of the social needs shall contribute the definition of many different factors of a multi-purposed medium such as book bringing more importance and attention on such a study as this. The book having shown an improvement as a means for information exchange in the clasical meaning take a major part among the diversified and differentiated new means of media by the beginning of the 20th Century. If we accept the theory that the second phase of the history began with the discovery of press and publication units by Goethe, then we may assume that the third phase in the history has begun with the so- called digital revolution. The history shows that the improvements and innovations in the publishing technology have influenced and changed the language significantly. By the increase in the range of communication languages, the clasical meaning of books have replaced with book designs brought up with visual meanings. Always being discussed as the specific indicator of each era, the book is now dealt as an asset from both the aesthetic and semantic angles even overlapping its functions. The book and the book design undertaking to wit its own era from this point of view are also reflections of their decades as well. In this study focusing on the book designes, new meanings are intended to be created through selection and combination and thereby the arrangement of graphical elements. In these designs, an underlying idea on creating a new meaning, proposing IVnew perception styles, avoiding as much as possible from an explanatory, narrative approach to design or the improving a new approach to design which is independent from the default styles and from the current styles of the day was mainly intended. The functions of the graphical elements are discussed taking into account the meaning aimed to be imposed by the book. The book size, selected colors, usage of typography and illustrations, text-illustration relations, text-page relations and the contrasts created by these together with stresses and rythms all contributed the progress of the study toward its main goal from both“visual and intellectual”aspects.