Kentsel mekanların bedensel engelliler tarafından kullanılması
Using of the urban spaces by the disabled
- Tez No: 234119
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN ERYOLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, kent ve mekan kavramları araştırılarak birincil kullanıcı insanın bu kavramlarla ilişkisi irdelenmiş, Dünya ve Türkiye nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan engellilerin engel çeşitleri, oluşumları, engellilere bakış açısının tarih içindeki gelişimi incelenerek, kent içindeki yaşam zorlukları ve gereksinimleri vurgulanmıştır. Yerleşimlerin mevcut veya gelişme alanlarında, engelsiz fiziksel çevreler oluşturmak, mevcut çevrelerin niteliğini iyileştirmek ve erişilebilirliğini sağlamak, ayrıca her birimizin potansiyel birer engelli olduğu düşünülerek, kentsel mekanlara belirli standartlar getirilmesi zorunluluğu saptanmıştır. Çeşitli ülkelerin, mevzuatları ve engelliler için hazırlamış olduğu tasarım faktörleri incelenerek, kentsel donatılar için bilgiler derlenmiş ve temel ölçüler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the city and the space concepts were discussed in respect to their relationship with the human as the primary user; besides, the disabilities of the people with disabilities who constitute a considerable portion of the population in the World and Turkey were investigated by emphasizing the difficulties that they face and the necessities that they require in a city environment. The necessity for the creation of an enabled physical environment as well as the rehabilitation of the existing ones was determined and the improvement of the accessibility of these areas was considered as compulsory. Moreover, considering the fact that every one of us is a potential disabled person, the establishment of a standardization in the city localities was found to be essential. Thus, examining the regulations and the design measures of various countries for their citizens with disabilities, the knowledge for urban design factors were compiled and the basic factors were designed.