Stratejik mekansal planlamada kentsel projeler: 'Proje süreç yönetimi'
Urban project in spatial strategic planning: ?Project cycle management?
  1. Tez No: 234122
  2. Yazar: ASLI KOTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Mekansal değişmeler ve yeni yapılanmalar bağlamında, değişim dinamikleri arasında en fazla ses getiren Küreselleşme dinamiği ile kentlerin uluslararası düzlemde artan rekabet ortamında yer alabilmesi için artan çabalar, Stratejik Mekansal Planlama yaklaşımının gelişmesine hız kazandırmış, bu yaklaşım kapsamında da kentsel projeler, hem Batı'da hem de Türkiye'de uluslararası düzlemde yer edinmenin, etkin mekansal araçları olarak gelişmiştir. Bu sebeple, kentsel projelerin kentsel planlamayla ve mekânla bütünleşmesi için; öncelikle kentlerin mevcut durumunun ortaya konması, proje hazırlık aşamasından uygulanma aşamasına kadar izleme ve değerlendirme mekanizmalarının net bir şekilde tanımlanması, belirlenen amaç ve hedeflerin mekana birer kazanım olarak dönmesi için gerekli koşullardır. Bu kapsamda, Avrupa Birliği'nce geliştirilmiş olan `Proje Çevrim Yönetimi; kentsel projelerin planlama ilkeleriyle bütünleşik bir çerçevede geliştirilerek, mekansal ve toplumsal katkının artmasına olanak tanıyan etkin bir uygulama biçimi olması sebebiyle öneri model olarak tez çalışmasında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the context of spatial interchanges and recent configurations, within the globalization dynamic that is the most influential among alteration dynamics, ascending attempts in order to achieve the urban space to take place on the ascending competitive environment in the international platform, has accelerated development of Spatial Strategic Planning approach. Within the scope of this approach, urban projects have evolved as active spatial tools of gaining a seat at the international platform both in Europe and in Turkey. Therefore, in order to integrate urban projects with urban planning and urban spatial, primarily describing existing conditions of the cities, defining the monitoring and evaluation mechanisms from project preparation phase to application phase in a clear way, are essential conditions, to assure that determined goals and targets return to the field (spatial) as an acquisition. Within this content, Project Cycle Management which is developed by European Union has been taken as a proposal model in this study, by the reason that it is a type of an efficient application form which enables the improvement of local and social contribution, by development of urban projects, in an integrated environment with planning principals.