Mekansal ve toplumsal değişme Bomonti örneği
Locational and social change Bomonti pattern
  1. Tez No: 234121
  2. Yazar: DUYGU KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İstanbul'da şehir içi sanayi bölgesinin gelişimini ve sonrasında ise bölgeden sanayi kuruluşlarını büyük oranda taşınmasının yarattığı mekansal ve toplumsal dönüşümü görmek için Bomonti örneği oldukça önemlidir.Bomonti'de sanayi kuruluşlarının yerleşmeye başlaması ile bölge gecekonduların istilasına uğramıştır. Gecekonduların ve sanayinin büyümesi birbiri ile paralel gitmiştir. Sanayi faaliyetleri bölgede yerleştikçe, çıkan imar aflarıyla birlikte gecekondular da yıkılıp yerine apartmanlar inşa edilmiştir. Ancak sanayi kuruluşlarının hacimleri arttıkça, Bomonti'nin topografik yetersizliklerinden ve gecekonduların zamanla bölgeyi sıkıştırmalarından dolayı Bomonti onlar için yetersiz kalmıştır. Bu sebeple büyük sanayi kuruluşları bölgeyi terk etmiştir. Geride ise az sayıda küçük sanayi kuruluşları kalmıştır. Büyük sanayi faaliyetlerinin boşalttıkları yerlere ise, iş hanları ve iş merkezleri ile inşaatı devam eden üniversite kampusü, otel ve kongre merkezi ve üst gelir grubuna hitap eden konutlar yerleşmektedir.Bu durum bölgenin mekansal, ekonomik ve toplumsal durumunu etkilemiştir. Bir şehir içi sanayi bölgesi olarak kurulan ve gelişen Bomonti, üniversite kampusü, otel ve kongre merkezi inşaatlarının bölgede başlamasıyla, iş hanları ve iş merkezlerinin yaygınlaşmasıyla kültürel, ekonomik, mekansal ve toplumsal açıdan kabuk değiştirerek merkezi iş alanı yönünde gelişme göstermeye başlamıştır.ANAHTAR KELİMELER: Bomonti, Sanayileşme, Sanayi Kuruluşları, Mekansal Değişime, Toplumsal Değişime
Özet (Çeviri)
Bomonti is an important model to see the industrial alteration which takes place inside of the city. It?s also a good example to debate locational ve social change.While the industrial establishment were growing in the location, slum houses were increasing. Slum houses? and industry?s growment had gone-ahead parallely. Slum houses had been blasted and new aparments had been built. But when the industrial establishment?s growth were increased, Bomonti?s topographical negativities arised and by passage of time Slum houses reduced Bomonti?s limit, Bomonti had become insufficient. Because of these reasons large industrial establishments had to leave the area. The smaller ones or business centres were established there instead of them.This case affected the locational, economical ve social change of Bomonti. To be founded and developing as a urban inside industrial establishment; by constructing university campus, hotel and convention centre and by becoming widespread business centres locationaly, culturaly, economicaly and socialy Bomonti changes and build up as central business area.KEYWORDS: Bomonti, Industrialization, Industrial Establishment, Locational Change, Social Change