Sinir sistemi görüntülenmesinde farklı görüntü kayıtlarının çıkarılması
Subtraction of different images? records in the nervous system imaging
- Tez No: 234195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması ile Huzursuz Bacak Sendromu Rahatsızlığı olan kişilerin rahatsızlıklarının sinir sistemi ile ilişkisini tespit etmek için C# programlama dili kullanılarak bir yazılım geliştirilmiştir.Yazılım, hastanın farklı zamanlardaki ve aynı kesitlerdeki sinir sistemi görüntülerini görüntü işleme algoritmaları ile işleyerek üç farklı sonuç görüntüsü üretmektedir.Önce hastaya ait gama kameradan alınan DICOM formatındaki görüntüler jpg formatına dönüştürülmüştür. Sonra ilk sonuç görüntüsünün elde edilmesi için eş görüntüler birbirinden çıkarılmıştır, ikinci sonuç görüntüsünün elde edilmesi için ise eş görüntülere gaussian filtresi uygulandıktan sonra görüntüler çıkarılmıştır ve eş görüntülere histogram eşitlemesi uygulanarak görüntülerin çıkarılması ile en son sonuç görüntüsünün elde edilmiştirBu sonuç görüntüleri üzerindeki farklı olan alanlar mavi renkte boyanarak uzmanın HBS rahatsızlığını izlemesine yardımcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study a software which assists expert person to detect relation between restless legs syndrome and nervous system is developed by using C# programming language. The software process images which are belong to retless legs syndrome patient, these images are taken from diffrenet part of brain in different time and the software produces three outcome images.Firstly patient?s image records that are taken by gamma camera in DICOM format are converted to jpg file format, afterwards to produce first outcome image two same images which are taken in different time are subtracted, to produce second outcome image firstly gaussian filter is applied same images then these images are subtracted. Finally to produce third outcome image histogram equalization is applied to same images and then these same images are subtracted by image processing algorithms.Different areas on the outcome images are marked in blue color. So the software assists expert person to restless legs syndrome.