Sodyum ve baryumun klorürleri ve hipofosfitlerini içeren dörtlü karşılıklı su-tuz sisteminin izotermik yöntemle fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the properties physicochemical in the Na+, Ba2+/Cl-, (H2PO2)-//H2O system by the isothermal method
  1. Tez No: 234208
  2. Yazar: HASAN ERGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF EYNULLAYEV, PROF. DR. VAHİT ALİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Na+, Ba2+/Cl-, (H2PO2)-//H2O dörtlü karşılıklı su-tuz sisteminin 0oC sıcaklıkta izotermik yöntemle çözünürlük, yoğunluk, iletkenlik ve faz dengeleri araştırılmıştır. İki invariant (ötonik) dörtlü noktalar tayin edildi. Birinci ötonik noktanın bileşimi (yüzde kütle olarak); NaCl - %17.70, BaCl2 - % 15.46, Ba(H2PO)2 - % 2.28 ve H2O - % 64.56 şeklinde bulundu. Söz konusu ötonik noktada 0 0C sıcaklıkta sıvı faz ile aşağıdaki üç katı fazın dengede bulundukları saptandı: NaCl, Ba(H2PO)2.H2O ve BaCl2.2H2O. İkinci ötonik noktada sıvı faz ile dengede olan üç katı fazın ise NaCl, NaH2PO2.H2O ve Ba(H2PO2)2.H2O şeklinde olduğu tespit edildi. Söz konusu ötonik noktanın bileşimi ise NaCl - % 10.37, NaH2PO2 - % 32.37, Ba(H2PO2)2 - % 0.27 ve H2O - % 56.99 olarak bulundu. Araştırılan söz konusu Na+, Ba2+/Cl-, (H2PO2)-//H2O dörtlü karşılıklı su-tuz sistemininde diğerlerine göre en az çözünürlüğü olan bileşen Ba(H2PO)2.H2O tuzudur. Bu tuzun kristallenme alanı diğerlerine göre en büyük olmak üzere genel kristallenme alanın % 80'ini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, solubility, density, conductivity and phases in the equilibrium in the Na+, Ba2+/Cl-, (H2PO2)-//H2O quaternary systems was investigated by the isothermal method at 0oC and two invariant points was indicated for the [NaCl-BaCl2-Ba(H2PO2)2-H2O] system, the first invariant tetranary point have been determined, of wich composition is as following ( mass %): NaCl - 17.70, BaCl2 - 15.46, Ba(H2PO)2 - 2.28 and H2O - 64.56 %. In this tetranary point of system, crystallohydrates, NaCl, Ba(H2PO)2 .H2O ve BaCl2.2H2O with liquid phase was estabilished to be equilibrium for the [NaCl-NaH2PO2-Ba(H2PO2)2-H2O] system, the first invariant tetranary point have been determined, of wich composition is as following (mass %): NaCl - 17.70, BaCl2 - 15.46, Ba(H2PO)2 - 2.28 and H2O - 64.56 %. In this tetranary point of system, crystallohydrates, NaCl, NaH2PO2.H2O ve Ba(H2PO2)2.H2O with liquid phase was estabilished to be equilibrium. In this tetranary point of system, crystallohydrates NaCl, NaH2PO2.H2O ve Ba(H2PO2)2.H2O with liquid phase was estabilished to be equilibrium. The crystallisation field of the Ba(H2PO2)2.H2O occupies % 80 of the total area.