İlköğretim öğrencilerinin iyimserlik düzeylerinin ve okula ilişkin algılarının incelenmesi
Investigation of primary school students? optimism level and their school perception
- Tez No: 234222
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHİDDİN ÖĞÜLMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, Ankara ili Merkez ilçelerde bulunan yedi ilköğretimokulunda öğrenim görmekte olan ilköğretim öğrencilerinin iyimserlikdüzeylerinin ve okula yönelik algılarının cinsiyet, sınıf, okul tipi (A ve B tipi)değişkenlerine göre saptanması ve öğrencilerin iyimserlik düzeyleriyle(yüksek, orta ve düşük) okula yönelik algılarının karşılaştırılmasıamaçlanmıştır.Araştırmada iyimserlik kavramı, okul algısı ve bu iki alandaaraştırmacıların yaptıkları çalışmalar ele alınmıştır.Araştırma, ilköğretim öğrencilerinin iyimserlik düzeyleri ile okulla yönelikalgılarının incelenmesini içeren betimsel bir çalışmadır. Araştırma grubuAnkara ili, merkez ilçelerinde bulunan yedi ilköğretim okulunda eğitim gören610 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak için, araştırmacıtarafından geliştirilen ?İyimserlik Ölçeği? ve ?Okul Algısı Ölçeği? kullanılmıştır.Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. İyimserlikÖlçeği'nden, Okul Algısı Ölçeği'nden ve Okul Algısı Ölçeğinin altboyutlarından elde edilen puanların, öğrencilerin cinsiyetlerine ve öğrenimgördükleri okul tiplerine (A tipi ve B tipi) göre karşılaştırılmasında bağımsızörneklemler için t testi kullanılmıştır. İyimserlik Ölçeği'nden, Okul AlgısıÖlçeği'nden ve Okul Algısı Ölçeğinin alt boyutlarından elde edilen puanlarınöğrencilerin eğitim gördükleri sınıflara göre karşılaştırılmasında bağımsızörneklemler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. İlköğretimöğrencilerinin iyimserlik düzeyleri ve okula ilişkin algılarınınkarşılaştırılmasında da bağımsız örneklemler için tek yönlü varyans analizi(ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca farkın kaynağını bulmak üzere çoklukarşılaştırma (post-hoc) testlerinden LSD testi kullanılmıştır.?İyimserlik Ölçeği?nden elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılanilköğretim öğrencileri genel olarak İyimserlik Ölçeği'nden yüksek puanalmışlardır. Ayrıca İyimserlik Ölçeği'nden elde edilen bulgulara göreöğrencilerin eğitim gördükleri okul tipleri ve cinsiyetleri ile iyimserlik puanlarıarasında anlamlı bir farklılık vardır. Ancak İyimserlik puanlarında öğrencilerineğitim gördükleri sınıflar açısından anlamlı bir farklılık yoktur.?Okul Algısı Ölçeği?nden elde edilen bulgulara göre, ilköğretimöğrencileri genel olarak ölçekten yüksek puan almışlardır. Ayrıca kızöğrenciler erkek öğrencilere göre Okul Algısı Ölçeği'nden daha fazla puanalmışlardır. Dolayısıyla öğrencilerin okulu algılamalarında cinsiyet açısındananlamlı bir farklılık vardır. Bulgulara göre Okul Algısı Ölçeği'nden alınanpuanlarla sınıflar arasında anlamlı bir fark bulunmaktadır. İlköğretimöğrencilerinin eğitim gördükleri okulların tiplerine göre (A tipi ve B tipi) OkulAlgısı Ölçeği'nden aldıkları puanlar arasında anlamlı bir farklılıkbulunmaktadır. Okul Algısı Ölçeğinin ?okulla ilgili duygular? alt boyutundanelde edilen bulgulara göre kızlar ve erkekler arasında anlamlı bir farklılıkbulunmaktadır. Okul Algısı Ölçeğinin okuldaki fiziksel şartlara ilişkindüşünceler, öğretmenlere ilişkin düşünceler, derslere ilişkin düşünceler altboyutlarından alınan puanlarla sınıflar arasında anlamlı bir farklılıkbulunmaktadır. Okul Algısı Ölçeğinin okuldaki fiziksel şartlara ilişkindüşünceler, okulla ilgili duygular, derslere ilişkin düşünceler alt boyutlarındanalınan puanlarla okul tipleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmaktadır.İlköğretim öğrencilerinin Okul Algısı Ölçeği'nin alt boyutlarından aldıklarıpuanlar ile iyimserlik düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to investigate Primary School Students?optimism and their perception of school with relation to the variables ofstudents? gender, grade and the type of primary school (Type A and Type B).In addition, it is aimed to investigate the differences between their optimismlevel (high, medium and low) and school perception.In the study, optimism, students? perception of school, the researchpreviously done on these fields were considered.This study is a descriptive analysis that involves the investigation ofoptimism level of primary school students? and their school perception. Thestudy group consists of 610 students attending at seven different primaryschools in central district of Ankara. To gather the data, ?Optimism Scale?and ?School Perception Scale? were used.The data obtained were analyzed using SPSS software. Firstly, t testwas performed to the results obtained with the help of Optimism Scale,Perception of School Scale and Perception of School Scale?s sub-scales inorder to determine whether the quantitive differences in students? pointsmeans related to their gender and school type (A type, B type) weresignificant. More over, ANOVA test was performed to found out whether thequantitive differences in students? points mean related to their grade weresignificant. ANOVA test was performed to found out whether the quantitivedifferences in students? optimism level related to their Perception of Schoolpoints were significant. In addition, LSD (post-hoc) test was used to find thesource of the difference.According to the data obtained by Optimism Scale, Primary Schoolstudents who attend the study are generally get high points. In addition, thereis a significant difference between the type of school (Type A and Type B),gender and optimism. However, the differences between the points ofstudents and their grade are not significant.According to the data obtained by ?School Perception Scale? primaryschool students who attend the study are generally get high points. Alsothere is a significant differences between the girls? and the boys? scores ofschool perception. According to the data, there is not a meaningful differencebetween degrees and school perception points. There is a significantdifference between type of school and the school perception points.According to ?feelings about school? sub-scale, there is a significantdifference between girls and boys. There is a significant difference between?the perception about physical circumstance of school? sub-scale, ?feelingsabout school? sub-scale, ?the perception about courses? sub-scale andstudents? grade. There is a significant difference between ?perception aboutphysical circumstance of school? sub-scale, ?feelings about school? subscale,?the perception about courses? sub-scale and the types of school.There is a significant difference between the primary students? level ofoptimism and the points of their School Perception Scale?s sub-scales.