Farklı sosyoekonomik düzeylerde bulunan ergenlerin bakış açısıyla anababa tutumları
Parenting styles to the point of view of adolescets who are in different socio economic levels
  1. Tez No: 234223
  2. Yazar: MÜGE ŞANAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, farklı sosyoekonomik düzeylerde bulunan ergenlerinanababa tutumlarını nasıl algıladıkları incelenmiştir. Üç farklı sosyoekonomikdüzeye göre anababa tutumlarında herhangi bir farklılığın bulunupbulunmadığı araştırılmıştır. Bu doğrultuda Ankara ili merkez sınırlarıiçerisinde yaşayan lise 1. ve lise 2. sınıf öğrencilerinin bakış açısıyla, anne vebabalarının hangi anababa tutumlarını benimsedikleri belirlenmeye çalışılmışve bu tutumların sosyoekonomik düzeylere (alt-orta-üst) göre nasılfarklılaştığı incelenmiştir. Anababa tutumları anababaların yargıları yerineergenlerin bakış açıları üzerinden incelenmeye çalışılmaktadır. Araştırmakapsamında Sümer ve Güngör'ün (1999) geçerlik ve güvenirlik çalışmalarıyapılmış olan ?Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırmakapsamında kullanılan ?Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği? anne ve baba içinaynı form içerisinde verilmektedir. Araştırma kapsamında ölçek, farklısosyoekonomik düzeyleri temsil ettiği düşünülen 269 lise öğrencisineuygulanmıştır. ?Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği?'nin (Sümer, 1999)Cronbach alfa güvenirlik değerleri anne alt boyutu için (k=22) 0,65, baba altboyutu için (k=22) 0,68 olarak bulunmuştur. Ayrıca ölçeğin tamamı içinCronbach alfa güvenirlik değeri (k=44) 0,79 olarak bulunmuştur. Bulunangüvenirlik düzeyleri ölçeğin ölçtüğü özellik açısından yeterli sayılabilmektedir.Bu araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, anababa tutumlarıarasında, farklı sosyoekonomik düzeylerde bulunan ergenlerin bakış açısıyla,anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, perceptions of adolescents from three differentsocioeconomic status, parenting styles have been investigated. Theparenting styles were determined by the adolescent students perspectives. Inthis research ?Child Rearing Scale? which has developed by Sümer andGüngör (1999) was used. ?Child Rearing Scale? has two dimensions, one formothers?, the other for fathers?. ?Child Rearing Scale?s Cronbach alphareliability coefficient was counted. In this study it was found as (k=22) 0,65 forthe mother?s dimension, and, it was found as (k=22) 0,68 for the father?sdimension. Also the Cronbach alpha reliability of all of the scale was found as(k=44) 0,79. The construct validity of the scale was also tested. According tothe results, differences between the parenting styles were not foundsignificant from the perceptions of adolescents of different socioeconomicstatus.