Evli bireylerin evlilik uyumlarının ana-babalarına bağlanma düzeyleri ve demografik değişkenler açısından incelenmesi
The Investigation of married people's marital adjustment according to their parental bonding and demographic variables
  1. Tez No: 234221
  2. Yazar: SEDA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR YEŞİLYAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalısmada, evli bireylerin evlilik uyumlarının, ana-babalarınabaglanma düzeyleri ve demografik degiskenlerle iliskisinin incelenmesiamaçlanmıstır. Çalısmanın örneklemini, farklı illerde (Ankara, Kırıkkale,Kayseri, Bolu, stanbul, Konya, Adıyaman) ve farklı meslek gruplarında(Avukat, Ögretmen, Doktor, Mühendis, sçi, Ev Hanımı, Serbest Meslek,Akademisyen, Çiftçi, Emekli vb.) bulunan 267 evli kadın ve 267 evli erkekolmak üzere toplam 534 evli birey olusturmustur. Örneklem grubuna,arastırmacı tarafından hazırlanan Kisisel Bilgi Formu, Çiftler Uyum Ölçegi veAna-Babaya Baglanma Ölçegi uygulanmıstır. Elde edilen veriler SPSS 15.0paket programı kullanılarak çözümlenmistir. ki kategorili degiskenlerin evlilikuyumuyla iliskisini incelerken iliskisiz örneklemler t-testi' ndenyararlanılmıstır. kiden fazla kategoriye sahip degiskenlerin evlilik uyumuylailiskisine bakmak için ise iliskisiz örneklemler için tek faktörlü Anova teknigi,buna göre anlamlı fark gösteren kategorileri belirlemek için Tukey testikullanılmıstır. Ayrıca, gruplardaki birey sayısının 20' nin altına düstügügörülen degiskenlerin evlilik uyumuyla iliskisini incelemek için, iliskisizörneklemler için tek faktörlü Anova' nın non-parametrik karsılıgı olan KruskallWallis testi yapılmıstır.Bu arastırmada elde edilen bulgulara göre; evli bireylerin evlilikuyumları ile ana-babalarına baglanma düzeyleri arasında anlamlı bir farkbulunmamıstır. Arastırmada ayrıca evli bireylerin evlilik uyumlarınındemografik degiskenlere göre farklılasıp farklılasmadıgı incelenmistir.Cinsiyete göre evlilik uyumunda anlamlı farklılık oldugu ve erkeklerin evlilikuyumlarının kadınlara nazaran daha yüksek bulundugu görülmüstür. Yasgruplarına göre evlilik uyumunda anlamlı farklılık oldugu, 2. (26-34 yas) ve 3.(35-50 yas) grupta anlamlı düzeyde fark oldugu saptanmıstır. 2. grubun evlilikuyumları 3. gruptan daha yüksek bulunmustur. Çalısma durumuna göre;çalısan ve çalısmayan kadınların evlilik uyumlarında anlamlı farklılıkgörülmemistir. Egitim düzeyine göre evli bireylerin evlilik uyumlarına bakılmısve anlamlı farklılık oldugu, lise mezunlarının okuryazar olanlardan dahayüksek düzeyde evlilik uyumuna sahip oldukları gözlenmistir. Evlilik süresinegöre evlilik uyumları arasında anlamlı farklılık oldugu; 7-12 yıl evli olanların,19 yıl-üstü süredir evli olanlardan daha uyumlu oldukları görülmüstür. Evlibireylerin sahip oldukları çocuk sayısına göre evlilik uyumları arasındaanlamlı düzeyde farklılık bulunmamıstır. Annesi hayatta olan ve olmayan evlibireylerin evlilik uyumları arasında anlamlı düzeyde farklılık bulunmamıstır.Babası hayatta olan ve olmayan evli bireylerin evlilik uyumları arasındaanlamlı farklılık olup olmadıgına bakıldıgında ise, babası hayatta olan evlibireylerin evlilik uyumlarının daha yüksek oldugu gözlenmistir. Gelir düzeyinegöre evli bireylerin evlilik uyumları arasında anlamlı düzeyde farkbulunmamıstır. Bulgular, literatürdeki sonuçlarla genel olarak örtüsmektedir.
Özet (Çeviri)
This study intends to show the relation of married people?s maritaladjustment with parental bonding and demographic variables. The samplesare comprised of total 534 married people, therefrom 267 married womenand 267 married men, who are from different cities (Ankara, Kırıkkale,Kayseri, Bolu, stanbul, Konya, Adıyaman) and with various professions. Butthe variables are not evaluated in city-profession. An individual informationform, dyadic adjustment measure and parental bonding measure wereapplied to the group. The obtained data is analysed with SPSS 15.0programme. While analysis of 2 category variables with marital adjustment,independent samples t test is used. To see the relation of variables, whichhave more than 2 categories, with marital adjustment, one-way Anovatechnique is used for, independent samples and tukey test is used to definethe categories with significant differences according to it. Furthermore,Kruskall Wallis Test is used to analyse the relation of factors, where thenumber of persons are less than 20, with marital adjustment. This test isequivalent with non-parametric of one-way Anova for independent samples.According to the findings; there?s not a significant difference betweenmarital adjustment of married people and parental bonding levels. In thisstudy it is also checked, if there?s a significant difference between maritaladjustment of married people and various factors. There?s a significantdifference in marital adjustment according to sex. Marital adjustment of menis higher than women. It?s defined that there?s a significant difference inmarital adjustment according to age-groups, in the 2.(age 26-34) and 3.(age35-50 ) group there?s a significant difference.The marital adjustment of2.group is higher than 3.group. Marital adjustment of women according towork is analysed and seen, that there?s not a significant difference in maritaladjustment between working and nonworking women. There?s a significantdifference in marital adjustment of married people according education. Highschool graduate have higher marital adjustment than literate.There?s asignificant difference in marital adjustment according marriage time, peoplewho are married since 7-12 years have higher adjustment than those over 19years.There?s not a significant difference between number of children andmarital adjustment of married people.There?s not a significant difference inmarital adjustment of married people, whose mothers are alive / dead. If themarital adjustment of married people is analysed, whose father are alive /dead, It is seen that married people, whose father are alive, have highermarital adjustment. There?s not a significant difference in marital adjustmentof married people according to income level.