Lise öğrencilerinin mesleki olgunluk düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi (Özel Arı Lisesi örneği)
Research of high school students? career maturity according to some variables (case of Arı High School)
  1. Tez No: 234225
  2. Yazar: ÖZLEM OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın iki amacı bulunmaktadır. Araştırmanın birinci amacı liseöğrencilerinin mesleki olgunluk düzeylerini yordayan değişkenleri incelemektir.Karar verme stratejileri, öz-yeterlik inancı, cinsiyet, sınıf düzeyi ve notortalaması araştırmanın yordayıcı değişkenlerini oluşturmaktadır. Araştırmanınikinci amacı da, öğrencilerin mesleki olgunluk düzeylerine göre anne vebabalarının onların meslek gelişimlerine yardımcı olmaya yönelik tutumlarıarasında bir fark olup olmadığını incelemektir.Araştırma tarama modelinde bir araştırmadır. Ankara ilindeki Özel ArıLisesi'nde öğrenim görmekte olan öğrenciler bu araştırmanın birinci çalışmagrubunu; öğrencilerin anne ve babaları ile bu öğrenciler araştırmanın ikinciçalışma grubunu oluşturmuştur. Birinci çalışma grubunu oluşturan 402öğrencinin % 45'i kız; % 55'i erkektir. Sınıf düzeylerine göre öğrencilerin %30,8`i 9.sınıfta, %28,6'sı 10.sınıfta, %31,3'ü 11.sınıfta, %9,2'si de mezundurumdaki 11.sınıfta öğrenim görmektedir. Öğrencilerin yaşları 13 ile 18arasındadır. Öğrencilerin yaş ortalaması ise 15,22'dir. Araştırmanın ikinci amacıolan öğrencilerin mesleki olgunluk düzeylerine göre anne babalarının meslekgelişimlerine yardımcı olmaya yönelik tutumları arasında anlamlı bir fark olupolmadığını incelemek amacıyla da öğrenciler mesleki olgunluk düzeylerine göreüç gruba ayrılmışlardır. Bu gruplar mesleki olgunluk düzeyi 143 puan ve altındaolanlar; 143 ile 155 puan arasında olanlar; 155 puan ve üzerinde olanlarbiçiminde tanımlanmıştır. Araştırmanın ikinci çalışma grubunu oluşturanöğrencilerin, annelerin ve babaların sayısı da 98'dir. İkinci çalışma grubundakiöğrencilerin 47'sinin mesleki olgunluk puanı 143 puan ve altında, 23'ününmesleki olgunluk puanı 143 ile 155 puan arasında, 28'inin de mesleki olgunlukpuanı 155 ve üstündedir.Araştırmada, bağımlı değişken olan mesleki olgunluğun karar vermestratejileri, öz-yeterlik inancı, cinsiyet, sınıf düzeyi ve not ortalaması bağımsızdeğişkenleri tarafından yordanıp yordanmadığını araştırmak için çoklu regreyonanalizi; öğrencilerin mesleki olgunluk düzeylerine göre anne babalarının onlarınmeslek gelişimlerine yardımcı olmaya yönelik tutumları arasında fark olupolmadığını incelemek için de nonparametrik test olan Kruskal ?Wallis Testikullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre mesleki olgunluk düzeyinin en önemliyordayıcısı öz-yeterliktir. Öz-yeterliliği sırasıyla, 11.sınıf düzeyi, 10.sınıf düzeyi,cinsiyet ve mantıklı karar verme stratejisi değişkenleri izlemektedir. İçtepiselkarar verme stratejisi, bağımlı karar verme stratejisi, kararsızlık stratejisi, notortalaması ve 9.sınıf düzeyi değişkenlerinin ise mesleki olgunluğun anlamlı bireryordayıcısı olmadığı görülmektedir. Ayrıca araştırmada öğrencilerin meslekiolgunluk düzeylerine göre anne ve babalarının onların mesleki gelişimlerineyardımcı olmaya yönelik tutumlarının da farklılaşmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
There are two purposes of this study. The first purpose of the study is toinvestigate the predictors of high school students? career maturity. For thispurpose, the decision-making strategies, self-efficacy beliefs, gender, gradelevel and academic achievement consist of the predictor variables of theresearch. The second purpose of this study is to investigate according tostudents? career maturity if there are significant differences among thecontributing attitudes of parents to their child?s career development.The research is a survey study. The first research group of the study isthe students and the second research group of the study is the students andtheir parents of these students of Arı High School, in Ankara. In the firstresearch group, there are 402 students and 45 % of them are girls and 55 % ofthem are boys. 30,8 % of the students are at 9 th grade, 28,6 %of the studentsare at 10 th grade, 31,3 % of the students are at 11 th grade and 8,2 % of thestudents are at 11th grade who might be graduated from high school. The ageof the students ranged between 13 and 18; their mean age are 15,22. For thesecond purpose of the study the students are separated into three groupsaccording to their career maturity levels to investigate if there are significantdifferences among the contributing attitudes of parents to their child?s careerdevelopment. In the second research group there are 98 students, 98 mothersand 98 fathers. These groups are the students whose career maturity level were143 point and below, which is consisting of 47 students, the students whosecareer maturity level are between 143 point and 155 point, which is consistingof 23 students and the students whose career maturity level are 155 point andover, which is consisting of 28 students.In the research to investigate the predictors of career maturity multipleregressionanalyze is used. And to investigate according to students? careermaturity if there are significant differences among the contributing attitudes ofparents to their child?s career development Kruskal-Wallis Test is used.The result of the research indicates that self-efficacy belief is the mostimportant predictor of career maturity. Being 11th grade, 10th grade, genderand rational decision making strategies are following the self efficacy belief.Initiative decision making styles, dependent decision making styles,indecisiveness, being 9th grade and academic achievement aren?t thesignificant predictors of career maturity. According to students? career maturitythere are no significant differences among the contributing attitudes of parentsto their child?s career development.