Ergenlerde bilişsel çarpıtmaların, anne baba ilişkilerinin ve bazı kişisel değişkenlerin utangaçlığı yordaması
Prediction of shyness by cognitive distortions, parentadolescent relationships, and other individual variables in adolescence
  1. Tez No: 234224
  2. Yazar: ARZU BUYRUK GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER AYDEMİR SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu arastırma lise öğrencilerinde iliskilerle ilgili bilissel çarpıtmaların,anne baba iliskilerinin, cinsiyet, sosyoekonomik düzey ve sınıf düzeyi kisiseldeğiskenlerinin lise öğrencilerinde utangaçlığı yordama gücünü ortayakoymak amacıyla yapılmıstır.Arastırmaya Ankara ili merkezinde bulunan, her bir sosyoekonomikdüzeyi temsil eden Çankaya Lisesi, Etlik Lisesi ve Aktepe liselerindeöğrenimine devam eden toplam 821 öğrenci katılmıstır.Arastırma grubuna ?liskilerle ?lgili Bilissel Çarpıtmalar Ölçeği, Anne-Baba ?liskileri Ölçeği ve Kisisel Bilgi formu uygulanmıstır. Elde edilen verilerSPSS 13.0 kullanılarak analiz edilmistir. Çoklu regresyon analizi kullanılarakyapılan istatistiksel analizler sonucunda yakınlıktan kaçınma bilisselçarpıtmalarının, gerçekçi olamayan iliski beklentisi bilissel çarpıtmalarının,zihin okuma bilissel çarpıtmalarının, anne ile iliskilerde birlikte etkinliktebulunma, duyarlılık, sevgi ve güven boyutlarının, baba ile iliskilerde izlemeboyutunun utangaçlığın anlamlı yordayıcıları olduğu; cinsiyetin,sosyoekonomik düzeyin, sınıf düzeyinin anne ile iliskilerde yakın iletisim,izleme, normların düzenlenmesi, beklentileri karsılama boyutlarının ve babaile iliskilerde yakın iletisim, birlikte etkinlikte bulunma, duyarlılık, sevgi vegüven, normların düzenlenmesi, beklentileri karsılama, ev kurallarıboyutlarının utangaçlığın anlamlı yordayıcıları olmadığı sonucunaulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to put forth the prediction power ofshyness by interpersonal cognitive distortions, parent-adolescentrelationships, and individual variables including gender, socio-economicstatus, class level in high school students.821 students from Çankaya, Etlik, Aktepe High Schools, in city centerof Ankara, which represent each socio-economic status were included to thestudy.Interpersonal Cognitive Distortions Scale, Parent-AdolescentRelationship Scale and Personal Data Form were used for the study group.SPSS 13.0 package software was used to analyse data. Multiple regressionanalysis revealed that distortion of avoidance from intimacy, distortion ofunrealistic relationship expectation, mind-reading distortions, somecomponents of relationship with mother such as attendance to the activitiestogether, sensitivity, love, trust and the observation component of relationshipwith father are significant predictors of shyness, whereas gender, socioeconomicstatus, class level, some components of relationship with mothersuch as close relationship, observation, arrangement of norms, meeting theexpectations and some components of relationship with father such as closerelationship, attendance to the activities together, sensitivity, love, trust,arrangement of norms, meeting the expectations, house rules are notsignificant predictors of shyness.